Új őrület a magyar kertekben: egyre többen ültetnek ilyen gyümölcsöket
Sokan vélik úgy, hogy kis kertben nem férnek el gyümölcsök, pedig van választék bőven.
A káposztalepke a rovarok osztályának lepkék rendjébe és a fehérlepkék családjába tartozik. A Brit-szigetektől és Dél-Skandináviától majdnem egész Európán át É-Afrikáig, Ázsiában a Himalája déli lejtőiig honos.
A káposztalepke jellemzői és kártétele
A káposztalepke akár a Himalájában 3700 m magasan is megtalálható. Ha pedig túlszaporodik, akkor nagy tömegekben észak felé vándorol. A zöldségeskertekben még ősszel is intenzíven táplálkoznak a lombon és a talajszinten a káposztalepke hernyói. Minél nagyobbak, annál jobb az étvágyuk, gyakran a teljes levélzetet lerágják a növényekről. Október elején főleg a káposztafélékben okozhatnak súlyos kárt.
A káposztalepkének fehér szárnyai vannak, amik erősen erezettek, az elülső pár csúcsa fekete, a nőstény szárnyain további egy-egy fekete folt található. A nyári nemzedékek szárnycsúcsa feketébb, mint a tavasziaké. Szárnyának fesztávolsága 56-68 mm, a kicsi petéi enyhén görbült ék alakúak. A hernyó hossza maximum 50 milliméter, fejét szilárd tok borítja. Három pár erős torlábukkal haladnak. A káposztalepke bábja sárgászöld vagy sárga, fekete pöttyökkel. A zömök, hengeres, viszonylag merev báb felületét élek, lécszerű kiemelkedések és dudorok teszik egyenetlenné. Alapszíne attól függ, hogy javarészt milyen színű környezetben élt hernyó korában.
A káposztalepke elleni védekezés
A káposztalepke tömeges megjelenésekor súlyos károkat idézhet elő. Ezért fontos, hogy a rovarölő szeres permetezés a fiatal hernyók ellen irányuljon. Emellett lényeges az is, hogy a keresztesvirágú gyomnövényeket irtsák a termőterületen és annak környékén is. Azt pedig ki kell emelni, hogy a permetezést kizárólag engedélyezett, hatályos szerekkel végezzék! Jó tipp lehet az is, hogy ültessünk rovarűző növényeket a káposztalepke ellen. Ilyen például a kakukkfű, a menta és kapor, a hagyma, a zsálya, az üröm, a fokhagyma, a muskátli, az izsóp és a baradicskóró.
Sokan vélik úgy, hogy kis kertben nem férnek el gyümölcsök, pedig van választék bőven.
Amit korábban hulladéknak hívtunk, arra másodlagos nyersanyagként kell tekinteni.
Egyre többen érzik ezt, ahogy a klímaváltozással összefüggésbe hozható természeti csapások vagy más jelenségek a mindennapok részévé válnak.
Chilében is megalakult az úgynevezett vetőmagőrök mozgalma, akik a hagyományos növényfajták megmentését tűzték ki célul maguk elé.
2024 októberében a magyar gazdák 36,4 százalékkal kevesebb traktort vettek, mint egy évvel korábban.
A mezőgazdasági igényekre szabott vállalatirányítási rendszerek az agrárcégek legjobb eszközei lehetnek arra, hogy megőrizzék és növeljék versenyképességüket.