
Egyre több ilyen élelmiszer van itthon: sokan veszik, de ezt nem tudják róla
Egyre több proteines élelmiszerrel találkozhatunk a boltokban, utánajártunk, tényleg egészségesek-e.
A termesztett köles egy világszerte termesztett gabona- és takarmánynövény. A magyarság egyik legrégibb, elfeledett, majd napjainkban reneszánszát élő gabonája.
A termesztett köles jellemzői
A termesztett köles, a perjefélék családjába tartozó növényfaj, világszerte ismert és termesztett gabona- és takarmánynövény. Magyarországon is egyre népszerűbb, köszönhetően a gluténmentes életmódra való áttérés kényszerűsége, valamint hagyományőrzés miatt is. A középkorban a szegény emberek egyik fő tápláléka a hántoltköleskása volt. A 19. században a burgonya és a búza szorította háttérbe a termesztését. Egyelőre nem ismert a pontos származási helye, de egyes leletek szerint Kína területén legalább 10 ezer éve termesztik. Jelenleg a legnagyobb területen Afrikában és Ázsiában termesztik. Magyarországon termőterülete néhány száz hektár. További magyar nevei az alábbiak: seprűköles, disznóköles, Hersey-köles.
Termesztett, de útszéleken, parlagokon vadon is előfordul. Szálanként, ritkán kisebb csomókban nő. A termesztett köles levéllemeze 10-25 cm hosszú, 8-26 mm széles, színe érdes, bugája pedig 10- 30 cm-es, ágai tömöttek, a terméses bugaágak bókolók. A termesztett köles júliustól szeptemberig virágzik.
A köles termesztése
Nagyon fontos, hogy a köles érzékeny a hűvös időjárásra, ezért vetése akkor ajánlott, amikor a talaj hőmérséklete tartósan meghaladja a 10-12°C-ot. Ebből adódóan az optimális vetési idő május elejétől - rövid tenyészidejének köszönhetően - egészen július elejéig tart. A termesztettet fajta jellegeitől függően 90-120 napot tölt a táblán, így akár másodvetésben is termeszthető. A kölest érdemes például borsó vagy korai őszi árpa fajták után vetni. A köles gondosan előkészített, jó minőségű, gyommentes magágyat igényel. A vetés ideális mélysége talajállapottól függően 2-4 cm. A gabonasortávra vetett köles ajánlott vetőmag dózisa általában 35-40 kg/ha, ami megközelítőleg 60-80 csírát jelent folyóméterenként. Ha sikerül biztosítani a jó minőségű magágyat, akkor azzal a legtöbb esetben kiváltható a vegyszeres gyomszabályozás is.
Egyre több proteines élelmiszerrel találkozhatunk a boltokban, utánajártunk, tényleg egészségesek-e.
A hibrid fajták bár kiemelkedően jó tulajdonságokkal rendelkeznek, érdemes kipróbálni a tájfajtákat is.
Rengeteg előnnyel járhat a mezőgazdaságban a fekete katonalégy lárvájának hasznosítása.
Egyre bizonytalanabb a banán jövője, 2080-ra a termelő régiók 60 százalékát fogja súlyosan érinteni a klímaváltozás.
Mi a jó választás az otthoni konyhakerthez? Hogyan készüljünk elő a forró nyári hónapokra?
Végére értünk a beadási időszaknak! A tavalyi év tapasztalatait felhasználva az Arasz komoly segítség volt 2024-ben is az EGN beadás követelményeinek való megfelelésben.
A Glomo Start mIKRo kimondottan fajgazdag inokulálást tesz lehetővé, ugyanis hét különböző gombafaj szaporítóképleteit tartalmazza.
Megújult a közkedvelt starter műtrágya, a Corn Starter Pro