Sorra mondanak le a magyarok erről a traktorról: tényleg nem kell már nekik?
2024 októberében a magyar gazdák 36,4 százalékkal kevesebb traktort vettek, mint egy évvel korábban.
A majoránnát általában egynyári növényként termesztik, és ez az egyik legnépszerűbb, legízletesebb fűszernövény. Érdemes hát foglalkozni vele.
A majoránnát általában egynyári növényként termesztik, és ez az egyik legnépszerűbb és legízletesebb fűszernövény. Nem igényel sok gondozást, és 20-30 cm-re nő meg. Kis, ovális alakú, szürkészöld leveleinek bársonyos tapintásuk van. A majoránna leveleit szárazon vagy frissen ételek ízesítésére használják. A levelekből kivont olajat parfümök készítésére használják.
Termesztés és ápolás
Az új hajtások tetejét (7,5 cm) késő tavasszal vágjuk le, amikor a levelek elég erősek és nem hervadnak el, ha elültetjük őket a homokos földbe. A meggyökerezett dugványokat 30 cm távolságra ültessük egymástól, vagy cserepekbe ültessük. Amennyiben magról szaporítjuk, tavasszal vessük el őket, majd ültessük ki, amikor a palánták 7,5 cm-esek. A tél végén vágjuk ki az idős fás szárakat, amelyek megnyúlnak, és négyévente ültessünk új növényeket, hogy ne nőjenek nagyra.
Olyan talajba kerüljön, ami jól elvezeti a vizet, hiszen – mint sok más növény – a majoránna sem szeret vizes talajban állni. Érdemes organikus anyaggal is dúsítani a talajt ültetés előtt. Az ideális pH érték 6,5 és 7,5 között mozog, tehát majdnem semleges kell, hogy legyen. A savas talaj például mésszel, a lúgos pedig levágott fűvel kompenzálható. Ha sikerült beállítani a pH-t, akkor adjunk hozzá egy adag komposztot vagy érlelt állati trágyát a talajhoz, hogy táplálóbbá tegyük azt majoránnáink számára. Gyommentesen tartott, szervestrágyázott kapás kultúrák a legjobb előveteményei. Utána tavaszi kapás, tavaszi kalászos következhet. Viszonylag nagy a vízigénye, öntözéssel vagy nagyon jó vízgazdálkodással termeszthető biztonságosan.
A majoránna nem képes elviselni a túlzott hideget, így hát érdemes házon belül elültetni a magokat, lehetőleg a tél végén vagy kora tavasszal, az utolsó várható fagy előtt 6-8 héttel. A magvak nagyjából 10 nap alatt csíráznak ki, szóval érdemes türelmesnek lenni velük (még akkor is, ha ennél többet kell várni rájuk). Ügyeljünk rá, hogy a magvak körül mindig nyirkos legyen a talaj, hogy ne száradhassanak ki, és helyezzük őket egy napos ablakpárkányra, ahol elegendő napfényt kaphatnak. Két héttel az utolsó tavaszi fagyot követően a már palántakorú majoránnák kikerülhetnek a kerti ágyásokba. Szánj 7-10 napot a kiszoktatásukra, mielőtt végérvényesen a kerti talajba ültetnénk őket. A palántákat 20-30 centire ültessük egymástól, a sorok között pedig 50-60 cm-t hagyjunk.
A majoránnánál a legfontosabb ápolási feladat a rendszeres lazítás és az öntözés! A tenyészidőszakban átlagosan 160–180 mm csapadékpótló öntözést igényel. Leghatékonyabb az öntözés keléskor, az elágazódás kezdetén, bimbózáskor és vágás után. Gyomirtása vetés vagy palántázás előtt 2 héttel történhet. Egyszikű gyomok ellen posztemergensen, vagyis a növény és a gyomok kelése után védekezhetünk.
Betegségek és kártevők
A kórokozók és kártevők elleni védekezésre is oda kell figyelni (Alternáriás levél-, szár- és termésfoltosság). A hagyományos (kontakt) készítmények használhatók megfelelő hatásfokkal. A kártevők közül 3-4 évente jelenik meg a réti moly, amely jelentős kártételt okozhat.
2024 októberében a magyar gazdák 36,4 százalékkal kevesebb traktort vettek, mint egy évvel korábban.
Amit korábban hulladéknak hívtunk, arra másodlagos nyersanyagként kell tekinteni.
Precíz és teljesen automata palánta átültető robottal rukkolt elő egy holland vállalkozás.
Chilében is megalakult az úgynevezett vetőmagőrök mozgalma, akik a hagyományos növényfajták megmentését tűzték ki célul maguk elé.
2025 elején kezdheti meg a működését a Cargill negyedik innovációs központja Ázsiában.
A mezőgazdasági igényekre szabott vállalatirányítási rendszerek az agrárcégek legjobb eszközei lehetnek arra, hogy megőrizzék és növeljék versenyképességüket.