Új őrület a magyar kertekben: egyre többen ültetnek ilyen gyümölcsöket
Sokan vélik úgy, hogy kis kertben nem férnek el gyümölcsök, pedig van választék bőven.
A málna az egyik legkedveltebb gyümölcsünk, Magyarországon is őshonos. Ízletes gyümölcs, konzervipari alapanyag. A középkorban elsősorban kolostorokban foglalkoztak vele.
A málna jellemzői
A málna Európában majdnem mindenütt megtalálható, de a mediterrán országokban a hegyekbe húzódott vissza. Nem él Portugáliában, Izlandon, és Skandinávia északi részén. A málna földalatti tarackokat hajtó, kb. 2 m magas félcserje. Levelei 3-5, ritkán 7 tagúak, felül simák, alul gyapjasak, szélük fűrészfogas. Májustól augusztusig virágzik, a virágok pedig fehérek, laza fürtökben vagy bugában állnak. Vörös, csonthéjas bogyókból álló terméscsoportja 30-40 nap alatt fejlődik ki és érik be, a szederrel ellentétben leválik a vackáról. A málna magas vízigényű, ezért sok esetben öntözést igényel. A gyengén savas, tápanyagban gazdag talajt kedvel és sarjadzással szaporodik. A málna nem tűri a talajvizet, mert érzékeny a gyökerek megbetegedéseire.
A málna eltűnése
Az ezredforduló idején még mintegy 1500 hektáron termesztettek málnát Magyarországon azóta a termőterület folyamatosan csökken. A 2022-es adatok alapján mindössze 101 ha ültetvényen folyik málnatermesztés, a legtöbb Nógrád, Baranya és Zala megyében található. A málna speciális ökológiai körülményeket, hűvösebb, párásabb, csapadékosabb klímát igényel, emellett nehezen viseli a szélsőségeket, a forró, száraz nyarak és az enyhe telek együttesen pedig különösen nagy gondot okoznak.
A málna felhasználása és jótékony hatása
A málna önmagában is egy kellemes csemege, de fagylaltokban, krémekben, édességekben, mártásokban, lekvárokban és salátákban is találkozhatunk vele. Fogyasztható nyersen, fagyasztva vagy éppen turmixként is, valószínűleg nem fog csalódást okozni. Javítja a látást, segíthet megelőzni a daganatos megbetegedéseket, enyhíti a menstruációs tüneteket, erősíti az immunrendszert, fiatalítja a bőrt és segíthet a fogyásban is. Ebből is látszik, hogy érdemes málnát fogyasztanunk.
Sokan vélik úgy, hogy kis kertben nem férnek el gyümölcsök, pedig van választék bőven.
Amit korábban hulladéknak hívtunk, arra másodlagos nyersanyagként kell tekinteni.
Ha ez így megy tovább, a narancslé olyan luxuscikké válhat, amit egyre kevesebben engedhetnek meg maguknak.
Egyre többen érzik ezt, ahogy a klímaváltozással összefüggésbe hozható természeti csapások vagy más jelenségek a mindennapok részévé válnak.
Chilében is megalakult az úgynevezett vetőmagőrök mozgalma, akik a hagyományos növényfajták megmentését tűzték ki célul maguk elé.
A mezőgazdasági igényekre szabott vállalatirányítási rendszerek az agrárcégek legjobb eszközei lehetnek arra, hogy megőrizzék és növeljék versenyképességüket.