Nincs elég magyar burgonya, ömlik az import az országba: durva, honnan jön
Az elmúlt években a hazai burgonyatermés rendszerint már január végére vagy február közepére elfogy, így tavaszig sem tart ki.
A mályva a mályvafélék családjának névadó nemzetsége, mintegy 25-30 növényfaj tartozik ide. Afrika, Ázsia és Európa mérsékelt égövi, szubtrópusi és trópusi területein elterjedt.
A mályva jellemzői és ápolása
A mályva levelei váltakozó állásúak, tenyeresen karéjosak vagy hasadtak. Számos faját kerti virágként termesztik, mások inváziós fajok, különösen Amerikában, ahol nem őshonosak. Több faja ehető levélzöldségként, például a tatárjárás idején is fontos ínségeledel volt. Tartsuk szem előtt, hogy a mályva sok napfényt kíván és bírja a magas talajvizet. Fontos, hogy a növényeket a növekedési időszakban bőségesen locsoljuk, máskor mérsékelten. A bokros termet kialakulását a fiatal növények csúcshajtásainak lecsípésével segíthetjük elő. Színe széles skálán mozog, az alapfaj kékeslila színű, de a hófehértől egészen a sötétpirosig a legkülönbözőbb, szimpla vagy telt virágúak lehetnek. A meghagyott rügyekből kevesebb, de erőteljes hajtás fejlődik és ezek dús, nagy virágokkal záródnak.
A mályva jótékony hatásai
A mályva fogyasztása jótékony hatású megfázás esetén, ugyanis csökkenti a hörgők és a tüdő, a hangszálak és a mandula gyulladását. Továbbá oldja a nehezen felszakadó hurutokat, ezért hozzájárul a köhögés megszüntetéséhez. Alkalmazzák egyébként még asztma esetén is, csökkenti a gyomornyálkahártya gyulladt állapotát, valamint fertőtleníti az egész emésztőcsatornát. Enyhíti a máj gyulladását, ezért májbetegségek esetén is javasolt fogyasztása és csökkenti az epetermelést és mérsékli a vesehomok képződését. A mályva enyhe vízhajtó, tisztítja a vesét és eltávolítja a lerakódott méreganyagokat. A sornak még mindig nincs vége, a mályvavirág főzetével való öblögetés ugyanis gyógyítja a szájban lévő gyulladásokat, sebeket, és megszünteti az ínyvérzést is. Enyhíthető még vele a bőrgyulladás és az égési sérülések is jól kezelhetőek.
Az elmúlt években a hazai burgonyatermés rendszerint már január végére vagy február közepére elfogy, így tavaszig sem tart ki.
Amit korábban hulladéknak hívtunk, arra másodlagos nyersanyagként kell tekinteni.
Precíz és teljesen automata palánta átültető robottal rukkolt elő egy holland vállalkozás.
Az Európai Bizottság szigorítja az élelmiszerbiztonsági előírásokat a Listeria monocytogenes baktérium elleni védekezés érdekében.
A teljes uniós tejtermelés és -feldolgozás több mint egyötödét egyetlen tagállam adta 2023-ban.
A mezőgazdasági igényekre szabott vállalatirányítási rendszerek az agrárcégek legjobb eszközei lehetnek arra, hogy megőrizzék és növeljék versenyképességüket.