A krími-kongói vérzéses láz vírusát keresik az itthon megjelenő kullancsokban
Már mobilalkalmazás is segíti a Kullancsfigyelő oldal mellett a nem őshonos, Hyalomma kullancsok monitorozását.
A fogoly a fácánfélék családjába tartozó madárfaj, amely Magyarországon is megtalálható. Hazánkban 1987-ben az év madarává választották.
A fogoly (Perdix perdix) a madarak osztályának tyúkalakúak rendjébe és a fácánfélék családjába tartozó faj. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) 1987-ben „Az év madarává” választotta. A fogoly Magyarországon nem védett, október 1-jétől december 31-ig vadászható faj, de kizárólag mesterséges kibocsátás esetén és külön engedéllyel.
A fogoly életmódja
A fogoly a mezők madara, a megművelt, de változatos vidékeken érzi jól magát, azonban kedveli a sűrű bokrosokat, kisebb erdőrészeket, vagy azokat a gazos bozótokat, ahol búvóhelyet találhat. A szálerdőt kerüli, csak az erdőszéleket keresi föl, s éppen úgy idegenkedik a nedves, mocsaras helyektől, kivéve ha ezek között kis erdőcskék, vagy jól kiemelkedő szigetek vannak.
A fogoly elterjedése
A fogoly Európa mérsékelt övi részétől, Írországtól a Jenyiszejig terjedt el, a természetes sztyeppkörnyezetben őshonos. Eredeti hazáján kívül betelepítették Új-Zéland, Kanada és az Egyesült Államok területére is. Ezeken kívül világszerte sokfelé próbálták betelepíteni, így például az Orkney-szigetekre, a Külső-Hebridákra, Norvégiába, a Hawaii-szigetekre, a Fidzsi-szigetekre, Ausztráliába. Ezek a próbálkozások inkább kevesebb, mint több sikerrel jártak.
A fogoly táplálkozása
A fogoly tápláléka magvakból, kis részben rovarokból áll. Különösen a fiatal egyedek fogyasztanak sok rovart, ami fontos fehérjeforrás a számukra. A fogoly ragaszkodik élőhelyéhez, csak tartósan kemény tél esetén kóborol, de ez a szétszóródás veszélyes a fajra nézve.
A fogoly fajtái
A fogolynak összesen 12 alfaja létezik, amelyek lefedik a madárfaj teljes elterjedési területét. Külön alfaj él Dél-Skandináviában, Nagy-Britanniában, és Észak-Franciaországtól egészen Görögországig, de Észak-Hollandiának és Északnyugat-Németországnak is megvan a maga alfaja. A fogolynak van olyan alfaja, amely a Közép-Pireneusokban, Kantábriában és Észak-Portugáliában található meg, olyan, amely Franciaországban, és olyan is, amely az Appennini-félszigeten él. Észak-Amerikának is megvan a külön alfaja, ahogy a Finnországtól kelet felé az Urál-hegységig, délnyugat irányba a Fekete-tengerig, Kaukázus északi részéig tartó területnek is. A fogoly egy alfaja megtalálható az Urál-hegységben, Szibériában és a Kaszpi-pusztákon, egy másik pedig Törökországban, a Dél-Kaukázusban, valamint Észak- és Északnyugat-Iránban.
A fogoly szaporodása
A fogoly monogám madár, egy életre választ párt. Talajmélyedésbe kapart, fűvel bélelt fészkét többnyire árokszéleken, erdős sztyepp jellegű réteken készíti. Április végén, vagy május elején kezd a fogolytojó (vagy tyúk) a tojásrakáshoz A fészekalj általában 8-10 halvány zöldesbarnás-szürke tojásból áll, de nem ritka az ennél nagyobb fészekalj sem. A tojásokon 24-25 napig csak a tojó kotlik, a hím (vagy kakas) a közelben őrködik. A csibék a kikelés után szinte azonnal elhagyják a fészket, kéthetes korukig apró rovarokat fogyasztanak. A szülők vezetésével tavaszig egy csapatot alkotnak, akkor egy idegen csapatból párt választanak maguknak.
Már mobilalkalmazás is segíti a Kullancsfigyelő oldal mellett a nem őshonos, Hyalomma kullancsok monitorozását.
2024. tavasza óta először jelentették több HPAI-vírus kimutatását házimacskákban és vadon élő húsevő állatokban Európában.
Évről évre jelentkező madárvédelmi probléma országszerte a tavasszal hazaérkező partifecskék beköltözése épületalapokba, építési földhányásokba.
Szinte észrevétlenül veszítjük el az énekesmadarat, amely a nádasok egy parányi lakója.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Tavaszi természetles programja április elsején vette kezdetét.
A fehér gólya fokozottan védett státusza miatt természetvédelmi értéke 100 ezer forint.
Bata Mátéval, a Kornfarm Kft. ügyvezetőjével beszélgettünk, aki közel 800-850 hektáron folytat növénytermesztést.
Háttérbeszélgetést tartott a ragadós száj- és körömfájás járvány hazai helyzetét illetően az Agrárminisztérium és a Nébih.
Engedélyezte az Európai Unió, hogy a haszonállatok takarmányában használják az L-arginint, amely a fehérjék építőeleme.
Csökkenőben a búza vetésterülete Ukrajnában, a kukoricánál és az olajos növényeknél erős növekedést lehetett megfigyelni.
A szakértők szerint az amerikai mezőgazdasági minisztérium elszalasztott egy lehetőséget a közegészség védelmére.
Az utóbbi évek szélsőséges időjárási eseményei, az aszályos nyarak, a szokatlanul enyhe telek és a szórványosan, ám hirtelen lehulló csapadék egyre érezhetőbb nyomást gyakorolnak a mezőgazdaságra.
Változatlanul nagy a bizonytalanság a várható hazai vetésterület kapcsán
A termesztés során adódó időjárási szélsőségek, mint a fagykár, aszály, jégeső, vagy egy vegyszeres kezelés következtében fellépő terhelés, komoly termésveszteséget okozhatnak.
A Sole-Mizo Zrt. hat Mizo márkaterméke szerezte már meg a KMÉ-védjegyet, amely a kiemelkedő minőség garanciája a fogyasztók számára.