A krími-kongói vérzéses láz vírusát keresik az itthon megjelenő kullancsokban
Már mobilalkalmazás is segíti a Kullancsfigyelő oldal mellett a nem őshonos, Hyalomma kullancsok monitorozását.
A kakukk vándorló madár, melyet legtöbben arról a szokásáról ismernek, hogy tojásait más madarak fészkébe rakja. Magyarországon csak a költési időszakban előforduló, védett faj.
A kakukk (Cuculus canorus) a madarak osztályának kakukkalakúak rendjébe, ezen belül a kakukkfélék családjába tartozó faj. Magyarországon védett faj, természetvédelmi értéke 50 ezer forint.
A kakukk életmódja
A kakukk költési időben magányos madárnak számít, de a telelőhelyeken olykor csapatokban is megfigyelhető.
A kakukk elterjedése
A kakukk költési időben Európa és a mérsékelt égövi Ázsia nagy részén előfordul. Vonuló madárként a telet Délkelet-Ázsiában, Közép- és Dél-Afrikában, valamint a Fülöp-szigeteken tölti. Magyarországon áprilistól szeptemberig tartózkodik, és más madarak fészkébe rakja a tojását. A telet Afrika trópusi részén tölti.
A kakukk táplálkozása
A kakukk főként rovarokkal, különösen nagy testű hernyókkal táplálkozik.
A kakukk fajtái
A kakukknak négy alfaját különítik meg. Az egyik Írországtól Skandinávián, Észak-Oroszországon és Szibérián át Japánig keleten, valamint a Pireneusoktól Törökországon, Kazahsztánon, Mongólián, Észak-Kínán és Koreán át a Pireneusokig fordul elő. Ez az alfaj Afrikában és Dél-Ázsiában telel. Egy másik alfaja Nyugat-Kínától a Himalája előteréig, Észak-Indiában, Nepálban, Mianmarban, Thaiföld északnyugati részén és Dél-Kínában költ, a teleket pedig Assamban, Kelet-Bengáliában és Délkelet-Ázsiában tölti. A kakukk egy alfaja Ibériában, a Baleár-szigeteken és Észak-Afrikában költ, és Afrikában telel, míg az utolsó alfaj Közép-Ázsiában, Turkesztántól Dél-Mongóliáig költ, télire pedig Dél-Ázsiába és Afrikába vándorol.
A kakukk szaporodása
A kakukk költési időszaka május-július közt van. Fészekparazita madár, mintegy 9-25 fészket is meglátogat, melyekbe egy-egy tojást rak. Kedvenc gazdamadarai a nádirigó, a réti pityer és az erdei szürkebegy, de rajtuk kívül sok más madár fészkébe is rak tojást. A fiókák 12 nap után kelnek ki, rendszerint hamarabb, mint a gazdamadár fiókái. A frissen kelt kakukkfióka kilöki a fészekből a többi tojást, vagy akár a frissen kelt mostohatestvéreit is, ezért a mostohaszülők egyetlen fiókaként nevelik. A fiatal kakukkok 19-24 nap után repülnek ki, de csak 50 naposan önállósítják magukat, addig is a dajkamadár szülők etetik őket.
Már mobilalkalmazás is segíti a Kullancsfigyelő oldal mellett a nem őshonos, Hyalomma kullancsok monitorozását.
2024. tavasza óta először jelentették több HPAI-vírus kimutatását házimacskákban és vadon élő húsevő állatokban Európában.
Évről évre jelentkező madárvédelmi probléma országszerte a tavasszal hazaérkező partifecskék beköltözése épületalapokba, építési földhányásokba.
Szinte észrevétlenül veszítjük el az énekesmadarat, amely a nádasok egy parányi lakója.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Tavaszi természetles programja április elsején vette kezdetét.
A fehér gólya fokozottan védett státusza miatt természetvédelmi értéke 100 ezer forint.
Bata Mátéval, a Kornfarm Kft. ügyvezetőjével beszélgettünk, aki közel 800-850 hektáron folytat növénytermesztést.
Háttérbeszélgetést tartott a ragadós száj- és körömfájás járvány hazai helyzetét illetően az Agrárminisztérium és a Nébih.
Engedélyezte az Európai Unió, hogy a haszonállatok takarmányában használják az L-arginint, amely a fehérjék építőeleme.
Csökkenőben a búza vetésterülete Ukrajnában, a kukoricánál és az olajos növényeknél erős növekedést lehetett megfigyelni.
A szakértők szerint az amerikai mezőgazdasági minisztérium elszalasztott egy lehetőséget a közegészség védelmére.
Az utóbbi évek szélsőséges időjárási eseményei, az aszályos nyarak, a szokatlanul enyhe telek és a szórványosan, ám hirtelen lehulló csapadék egyre érezhetőbb nyomást gyakorolnak a mezőgazdaságra.
Változatlanul nagy a bizonytalanság a várható hazai vetésterület kapcsán
A termesztés során adódó időjárási szélsőségek, mint a fagykár, aszály, jégeső, vagy egy vegyszeres kezelés következtében fellépő terhelés, komoly termésveszteséget okozhatnak.
A Sole-Mizo Zrt. hat Mizo márkaterméke szerezte már meg a KMÉ-védjegyet, amely a kiemelkedő minőség garanciája a fogyasztók számára.