Szívós zöldségek a kertbe: itt a lista, ezek árnyékban, a fák alatt is bírni fogják
Az utóbbi években a nyár folyamán sokszor olyan erős a napsugárzás, hogy a korábban teljes benapozottságot igénylő növényfajok levelei is megperzselődhetnek.
A káposzta-bagolylepke a rovarok osztályának a lepkék rendjéhez, ezen belül a bagolylepkefélék családjához tartozó faj. Itthon is komoly károsítónak számít.
A káposzta-bagolylepke jellemzői
A káposzta-bagolylepke egész Európában elterjedt, gyakori faj megtalálható - kivéve Észak-Skandináviát és Észak-Oroszországot - a síkságokon és a hegyekben mintegy 2000 méter magasságig. A káposzta-bagolylepke sok tápnövényű kártevő, leggyakrabban a káposztaféléket károsítja. A lepke 4 cm körüli fesztávolságú, zömök lepke. Szárnyai sötét alapon világos rajzolatokkal mintázott. A hernyók kinézete jelentősen változik az egyes fejlődési szakaszaiban. Magyarországon általában 2 nemzedéke fejlődik. A lepke és a hernyó is kerüli a nappali erős napsütést, levelek takarásában azonban nappal is károsíthatnak a hernyók - amik egyébként a kikelést követően csoportosan kezdik kártételüket, majd rövid időn belül szétvándorolnak a növényen. Érdemes róla azt is tudni, hogy talajban telel, báb alakban.
Így védekezhetünk a káposzta-bagolylepke ellen
A káposzta-bagolylepke esetében is a legfontosabb dolog nem más, mint a megelőzés. Emellett a hernyóknak, báboknak számos ősi ellensége van: gyíkok, sündisznók, legyek darazsak - minél több van belőlük a kertben, annál jobb! Ha hernyókat találunk, szedjük össze őket. De alkalmazhatunk riasztó növényeket is: ültessünk rovarűző növényeket, például a kakukkfű, a menta és kapor, a hagyma, a fokhagyma, a muskátli, az izsóp, a zsálya, az üröm és a baradicskóró is megfelelő lehet a káposzta-bagolylepke elleni küzdelemben. A mentával óvatosan bánjunk, különben elfoglalja az egész kertet. A legjobb, ha edényben tartjuk, és a veszélyeztetett helyre tesszük a cserepet a káposzta, karfiol és brokkoli sorok közelébe. Mindezek mellett a sortakarás és a csirketartás is jó opció lehet ellenük, utóbbi például előszeretettel fogyasztja őket.
Az utóbbi években a nyár folyamán sokszor olyan erős a napsugárzás, hogy a korábban teljes benapozottságot igénylő növényfajok levelei is megperzselődhetnek.
Április közepén az ukrán gazdák fokozatosan egyre drágábban árusítják a fejeskáposztát.
Idén februárra ugrásszerűen megnőtt a Kelet-Európába tartó albán káposztaexport.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Tavaszi természetles programja április elsején vette kezdetét.
Szezonális történés, hogy március végén a káposzta ára erőteljes növekedésnek indul az országban.
A tavalyi évben mintegy 43%-kal bővült a fejessaláta kivitele, értéke pedig 48%-kal.
Bata Mátéval, a Kornfarm Kft. ügyvezetőjével beszélgettünk, aki közel 800-850 hektáron folytat növénytermesztést.
Háttérbeszélgetést tartott a ragadós száj- és körömfájás járvány hazai helyzetét illetően az Agrárminisztérium és a Nébih.
Engedélyezte az Európai Unió, hogy a haszonállatok takarmányában használják az L-arginint, amely a fehérjék építőeleme.
Csökkenőben a búza vetésterülete Ukrajnában, a kukoricánál és az olajos növényeknél erős növekedést lehetett megfigyelni.
A szakértők szerint az amerikai mezőgazdasági minisztérium elszalasztott egy lehetőséget a közegészség védelmére.
Az utóbbi évek szélsőséges időjárási eseményei, az aszályos nyarak, a szokatlanul enyhe telek és a szórványosan, ám hirtelen lehulló csapadék egyre érezhetőbb nyomást gyakorolnak a mezőgazdaságra.
Változatlanul nagy a bizonytalanság a várható hazai vetésterület kapcsán
A termesztés során adódó időjárási szélsőségek, mint a fagykár, aszály, jégeső, vagy egy vegyszeres kezelés következtében fellépő terhelés, komoly termésveszteséget okozhatnak.
A Sole-Mizo Zrt. hat Mizo márkaterméke szerezte már meg a KMÉ-védjegyet, amely a kiemelkedő minőség garanciája a fogyasztók számára.