Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Akár tíz százalékkal is csökkenhet az őszi gabonafélék termésmennyisége, ha a következő időszakban nem fordul csapadékosabbra az időjárás.
- mondta a Magyar Nemzet megkeresésére Vancsura József. A Gabonatermesztők Országos Szövetségének tiszteletbeli elnöke kiemelte: a gazdák abban bíznak, hogy a böjti szeleket követően, a következő hetekben megérkezik a tavaszi csapadék. Ugyanakkor az őszi káposztarepce sok helyen - jellemzően a Dél-Alföldön - nem kelt ki, van, ahol a vetés kilencven százaléka érintett. A tavaszi talajmunkákat is hátráltatja a száraz talaj, a fejtrágya hasznosulásához is elkélne az eső..A kormányzati tervek szerint a ciklus végére 200 ezer hektárra növelnék az öntözhető területek nagyságát. Vancsura József szerint a termőterület nagyjából tíz százalékáig, 500 ezer hektárig kellene megteremteni ezt a lehetőséget.
Polgár Gábor, a Vetőmagszövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács ügyvezető igazgatója a Magyar Nemzet megkeresésére elmondta, nem okozott jelentős problémát a tavaszi zabnál és árpánál kialakult kismértékű vetőmaghiány. Árpából a gazdák jellemzően őszi árpát termesztenek, de az utóbbi években egyre nő az őszi vetésű tavaszi árpa jelentősége. Emlékeztetett: a korábbi években jellemzően 50-55 ezer hektár körül alakult a tavaszi árpa termőterülete, ám tavaly mintegy felére esett vissza, ráadásul a kisebb területen alacsonyabb volt a hektáronkénti átlagtermés is. A fémzárolt tavasziárpa-vetőmag 12 ezer hektárra volt elegendő. Nemcsak nálunk, de Nyugat-Európában is rossz évük volt tavaly a vetőmagtermelőknek, elsősorban az aszály miatt.
- részletezte Polgár Gábor.
Ledó Ferenc, a FruitVeb elnöke arról tájékoztatta a lapot,hogy
A szakember elmondta, a virágzás során és az azt megelőző, pirosbimbós állapotban vannak leginkább kitéve ennek a növények. Ezért, ha a következő hetekben nem fordul hűvösebbre az időjárás, s ezzel nem lassul a gyümölcsösök fejlődése, az áprilisban nem ritka fagyok elsősorban a barackfélékben óriási pusztítást okozhatnak. A csapadékszegény, emiatt derűsebb, a szokásosnál kevésbé ködös téli időjárás az üvegházakban, fóliákban hajtatott zöldségekre ugyanakkor kedvező volt - számolt be Ledó Ferenc. Ennek köszönhetően az üvegházakban, fóliákban már szedik a paprikát, a paradicsom szedése pedig a napokban kezdődik. Így a szokásosnál hamarabb, április közepétől, végétől találkozhatunk már a hazai paprikával és paradicsommal a boltokban. Jelenleg 25-30 százalék a piaci aránya a hazai tölteni való és hegyes erős paprikának, míg az import ára valamivel magasabb a szokásosnál.
Ledó Ferenc kiemelte: a kertészeti ágazatokban is rendkívül fontos az öntözhetőség megteremtése, mivel részben a szélsőséges időjárás miatt a termésmennyiségben akár 30-40 százalékos eltérések is lehetnek egyik évről a másikra. Ennek tíz százalékra csökkentése lenne az elfogadható. Az ágazatban problémát okoz a munkaerőhiány is több területen, emellett a beruházási költségek megugrása is kedvezőtlen. Ugyanakkor a tervezett beruházások közel fele már lezárult, így idén már ezekkel a fejlesztésekkel tudnak termelni a gazdálkodók.