Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A szervezet honlapján közzétett elemzés szerint a szokatlanul meleg augusztust egy aránylag hűvös időszak követte Európa legnagyobb részén. December közepén egy gyors átmenettel jóval enyhébbre fordult az idő, az új év pedig rekordmeleg hőmérsékleteket hozott. A meleg miatt az Alpokban január közepéig nagyon kevés hó gyűlt össze, így ha nem növekszik a tél hátralévő részében a hóvastagság, akkor tavasszal problémát okozhat az öntözés vízellátása - hívták fel a figyelmet.
A hőmérsékletről azt írták, tavaly december eleje és ez év január közepe között Európa legnagyobb részén 2-4 Celsius-fokkal volt enyhébb az idő a sokéves átlagnál. Törökország keleti, Románia északnyugati részén, illetve helyenként Ukrajnában és a Balkán-félszigeten 4-6 fokkal volt melegebb a szokásosnál. Északon - Svédországban, Norvégiában és Oroszország európai területének keleti részén - azonban 2-4 fokkal hűvösebb volt az átlagosnál. Eddig fagykár alig fordult elő Európában, csak a Volga térségében volt olyan hideg - viszonylag kevés hóval társulva -, amikor károsodhattak az őszi vetések.
Megjegyezték: Európa legnagyobb területén az átlagosnál jóval több csapadék hullott, nagy területen 50 százaléknál is több esett. Azonban a szokásosnál akár 50 százalékkal is kevesebb csapadék hullott Spanyolország keleti partvidékén, Olaszország egyes vidékein, helyenként Görögországban és Bulgáriában, Törökország legnagyobb részén, Oroszország európai területének déli részén, illetve a norvég tengerparton. A Spanyolország délkeleti és Olaszország déli részét, valamint a Bulgáriát jellemző csapadékhiány egyelőre nem okoz problémát, viszont Törökországban bőséges csapadékra lenne szükség a további károk megelőzéséhez.
Az Amerikai Egyesült Államokban, Kaliforniában december utolsó hete óta tart a viharos időjárás, ami a tavaly hosszan elhúzódó, súlyos aszállyal küzdő államban most kiterjedt áradásokat eredményez. Az aszály számottevő mértékben mérséklődött Arizona és Új-Mexikó államban is, ugyanakkor az ország középső államaiban enyhe, száraz időjárás uralkodott január első felében. Az északi-középső területeken jelentős hótakaró védi az őszi gabonákat, a Nagy-Síkság középső és déli területein azonban a vetések ki vannak téve az időjárás szélsőségeinek.
Kínában decemberben száraz, hideg idő járt az ország keleti és déli vidékein, összességében az ilyenkor szokásos csapadékmennyiségnek csak a fele hullott. Az Ausztrália keleti partvidékét tavaly ősszel sújtó kiterjedt árvizek komoly károkat okoztak, ám decemberben az átlagosnál szárazabb időjárás segítette a búza, az árpa és a repce aratását. Január első felében az átlagosnál szárazabb időjárás segítette a kései nyári növények vetését, ugyanakkor a talajban még elegendő nedvesség áll rendelkezésre az öntözés nélkül termesztett kultúrák fejlődéséhez, és a tározók is bőségesen tartalmaznak vizet az öntözéssel termesztett növények számára. Dél-Afrikában meleg, többnyire napos időjárás segíti a nyári növények fejlődését, amelyek számára eddig megfelelő mennyiségű nedvesség áll rendelkezésre a talajokban.
Argentínában az ország középső részén az ilyenkor szokásosnál melegebb és szárazabb az időjárás, ami komoly stresszt jelent a már reproduktív fázisban járó korai vetésű nyári növényeknek. Északon, a gyapot fő termőterületein a hónap első hetében a 40 fokot is elérte a hőmérséklet, majd enyhült a hőség és csapadék is érkezett, ami nagyon jól jött a frissen vetett kukorica és a többi nyári kultúra számára is. Brazíliában az ország déli termőterületeit hosszasan elhúzódó szárazság, míg az északiakat kiterjedt, heves esők jellemezték az utóbbi időben. A 30 fok fölötti meleg segíti a nyári növények gyors fejlődését, de igen magas a párolgásból adódó nedvességvesztés is - írta az Országos Meteorológiai Szolgálat a nemzetközi agrometeorológiai elemzésében.
Címlapkép forrása: MTVA/Bizományosi: Oláh Tibor