Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint Magyarországon 2023-ban mintegy 6,9 ezer hektárról 37,3 ezer tonna szilvát takarítottak be, míg 2022-ben mindössze 34,9 ezer tonna termett itthon. Szakértők szerint az idei évben - termesztőkörzetenként és fajtánként eltérő mértékben - fagykár, szárazság, aszály csökkentette az előzetesen várt termést. Az év során általában jellemző volt, hogy a természet 2-3 héttel előrébb járt, mint szokott, és ez a trend ősszel sem tört meg, hiszen a szilva betakarítása a megszokottnál körülbelül 14 nappal korábban kezdődött - olvasható az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) Piaci Árinformációs Rendszerének (PÁIR) legfrissebb jelentésében.
Magyarországon a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és FruitVeB közös körképe alapján normál, kiegyensúlyozott termés várható idén, az elmúlt 4 év átlagához viszonyítva kedvezőbb termésmennyiséggel lehet számolni. Amint arról az Agrárszektor is beszámolt, a két szervezet augusztusban kiadott jelentése szerint idén nagy valószínűséggel 50-60 ezer tonnás szilvatermés várható.
Magyarországon a szilva termőterülete az elmúlt években enyhén csökkent, a termelés ugyanakkor egyre inkább az intenzív, kézi szedésre alkalmas ültetvények irányába tolódik el. A 2024-es területalapú támogatási adatok szerint mintegy 5848 hektáron termesztettek itthon szilvát a gazdálkodók. A legnagyobb termesztőkörzet továbbra is Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében található, a második helyen Bács-Kiskun vármegye szerepel, de Pest vármegyében is jelentős szilvaültetvények találhatók.
Az AKI elemzésében jelezte, a hivatalos statisztikák szerint Magyarországon a friss szilva kivitele az elmúlt három évben 2,8-3,5 ezer tonna között mozgott, míg az importált friss szilva 1,1-1,4 ezer tonna között alakult a megfigyelt időszakban. A friss szilva külkereskedelmi egyenlege pozitív volt 2023-ban: a 2,81 ezer tonnás szilvaexport meghaladta az importot, amely csak 1,19 ezer tonnát tett ki. A kivitel főleg Szlovákiába és Csehországba irányult. Az idei év első hat hónapjában 309,2 tonna szilva érkezett Magyarországra, az is döntően Spanyolországból és Hollandiából. Ez egyébként 15%-kal több, mint az előző esztendő azonos időszakában. Az AKI PÁIR adatai szerint a Budapesti Nagybani Piacon a belföldi szilva termelői ára (470 forint/kilogramm) 8%-kal volt magasabb a 28-39. héten az elmúlt év azonos időszakának átlagárához képest.
Az Európai Unióban visszaesett a termelés
Németország statisztikai hivatalának (Destatis) előrevetítése szerint 2024-ben Németország szilvatermése 37,11 ezer tonna körül várható, ami 15,3%-kal maradna el a 2023-ban betakarított 43,8 ezer tonnás volumentől. Tízéves átlagban 45 ezer tonnát takarítottak be, így a 2024. évi termés ettől 17,6%-kal, 7,9 ezer tonnával lenne kevesebb. Németországban mintegy 4,12 ezer hektáron termesztenek szilvaféléket, ám idén elsősorban a késő tavaszi fagyok és a csapadékos tavaszi időjárás okozott gondokat az ültetvényekben. A két szilvatermesztés szempontjából legfontosabb tartomány közül Baden-Württembergben 21,7 ezer tonna körüli termésre számítanak, ami 30%-os növekedést jelent a tízéves átlaghoz képest, míg a Rajna-vidék-Pfalz tartományban 6,6 ezer tonna mennyiség várható. Ez viszont 40%-os csökkenés az elmúlt tíz év átlagához képest. Németországban a helyi termelésű szilva mellett nagyon erős a magyar és a szerb tételek jelenléte a piacokon és a boltokban.
A lengyel Központi Statisztikai Hivatal (GUS) adatai szerint Lengyelországban a szilva termése az idén 106,2 ezer tonna lesz, ami 17%-kal kevesebb az egy évvel korábbi mennyiséghez képest. Az EU belső piacán a friss szilva legnagyobb exportőre Spanyolország volt 2023-ban, majd Hollandia és Olaszország következett a sorban (Eurostat). Az idei év első hat hónapjában Hollandia az előző év azonos időszakához képest 7%-kal több, 24,5 ezer tonna szilvát értékesített, míg Spanyolország 9,1 ezer tonna, a korábbinál 10%-kal több szilvát értékesített az unió piacán. Árnyalja a képet, hogy Olaszország mintegy 25%-kal, 669 tonnára csökkentette szállításait.
Az Eurostat adatai szerint az unió külkereskedelmi egyenlege friss szilva tekintetében negatív volt 2023-ban: 69,9 ezer tonna export állt szemben 114,4 ezer tonna importtal. Az Európai Unióba szállított friss szilva mennyisége 16%-kal 39,6 ezer tonnára emelkedett 2024 első fél évében az egy évvel korábbihoz képest. A közösség határain kívülről a Dél-afrikai Köztársaságból a korábbinál 2%-kal több, összesen 28,8 ezer tonna szilva érkezett.