Jövő héten ismét együtt a hazai agrárszakma az Agrárszektor konferencián Siófokon!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Nagy István, Áder János, Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
2021-ben az 1 millió hektáron vetett kukoricából az előzetes adatok szerint mintegy 6 millió tonnát takarítottak be, ami mindössze csak 65-70%-a az előző évek termésátlagának. A KSH, az MTVA Sajtóarchívuma és az MTI legfrissebb grafikonja szerint egy négyéves, 2017-től 2020-ig tartó trendet tört meg az idei gyengébb terméseredmény. A 6 tonna/hektáros terméshozam az előző évek átlagánál mintegy 26%-kal kevesebb, ahogy arról az Agrárszektor is beszámolt.
Tavaly több mint 8,4 millió tonna kukoricát takarítottak be a magyar földekről, amely az utóbbi évek egyik legjobb eredménye volt. Az elmúlt évtizedben korábban csak két évben, 2014-ben és 2016-ban volt jobb a termés, ráadásul a 2014-es terméseredmény a maga több mint 9,3 millió tonnájával a vizsgált időszak abszolút legjobbja volt. A grafikont elnézve azonban látható, hogy ha valamelyik éven rosszabb is volt a kukorica terméseredménye, a következő esztendőben mindig jobb lett a termés.
A napraforgó viszont a magyar mezőgazdaság egyik legnagyobb nyertesének tekinthető. Húsz év alatt több mint a duplájára nőtt a napraforgó vetésterülete Magyarországon, a betakarított termésmennyiség pedig több mint a háromszorosára emelkedett, amint azt az Agrárszektor is megírta korábban.
Napraforgót idén 655 ezer hektáron vetettek a magyar gazdák, amelyről az előzetes adatok alapján 1,7 millió tonnát takarítottak be. Ez 2,6 tonna/hektáros hozamot jelent, ami 5-10%-al gyengébb a tavalyi értékhez és az elmúlt öt év átlagához viszonyítva. Ugyanakkor az idén betakarított napraforgótermés lényegében megegyezik az elmúlt évek eredményével.
Az idei évben a nyári szárazság és csapadékhiány miatt zömében átlag alatti értékeket vártak a szakemberek, főleg a dél-alföldi területeken volt súlyos a probléma. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) előrejelzésében a napraforgó várható átlagtermését 2,65 tonna/hektárra is módosította a korábbi 2,73-ról, ám a végső eredmény ennél is kevesebb lett. Ennek ellenére mégis elmondható, hogy a napraforgó átlagos évet zárt.