Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Április 1. és 30. között lehet majd benyújtani az új borszőlőültetvények iránti telepítési kérelmet a hegybírókhoz. Az unió harmadik éve engedélyezi a tagállamok számára, hogy borszőlő-ültetvényeik összterületét egy százalékkal növeljék. Ez Magyarország esetében mintegy 650 hektárnyi bővítésre ad lehetőséget, de az első évben csak 30 hektár telepítése jutott el az engedélyezési fázisig. Tavaly már 340 hektár kapta meg az engedélyt, ami alapján idén elkezdődhetett a telepítési támogatás igénylése is. Ezt vehetjük biztató folyamatnak.
Mi ennek az oka? Hajdu Zoltán, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának szakmaközi részlegvezetője szerint a csekély érdeklődés legfőbb oka az lehet, hogy ennél a támogatásnál jóval bonyolultabb az elszámolási rendszer, mint a szőlőágazatban meghatározó szerepet játszó szerkezet-átalakítási támogatás esetén.
"A termelőnek számlákkal kell igazolnia a költségeit, a számlákhoz három árajánlatot kell csatolnia. Kevésbé átlátható még a pályázók számára a bírálati és ellenőrzési eljárás is, mint a 2004 óta működő szerkezetátalakítási támogatásnál. Utóbbi egyszerűsített rendszerben, átalány jellegű támogatásként érkezik, vagyis a szőlőtermelő jól tud kalkulálni azzal, hogy mekkora összegre számíthat. A másik ok, hogy a profi gazdák pusztán a meglévő ültetvény fejlesztésével is hatékonyabbá tudják tenni a termelésüket."
"Az új telepítések zöme el sem éri a támogatható 0,25 hektárt. A rendelkezésre álló 4 milliárd forintos támogatási keretet most sem fogjuk kihasználni " - teszi hozzá Weisz Miklós, az Agrya társelnöke, aki szőlészként és pályázatíróként is érintett a témában. Az ültetvények szerkezet-átalakítására rendelkezésre álló csaknem 14 milliárd forintos keretet viszont várhatóan idén is teljes egészében lekötik a kérelmezők.
Az 1/2018. (II. 1.) FM rendelet szerint 2018-ban kétszer, február 15. és 28., illetve november 2. és 30. között lehet az egyéni terveket benyújtani. Most nem az érkezés sorrendje, hanem az anyag szakmai értéke számít, hiszen pontozásos rendszerben döntenek a támogatottakról - jegyzi meg Weisz Miklós. Hajdu Zoltán már konkrét számokat is tud az idei rohamról: