
Így lesz sikeres a tavaszi kalászosok termesztése: erre megéri odafigyelni
A talajvizsgálatok segítenek meghatározni a pontos tápanyagigényt, és fontos figyelembe venni az oldható tápanyagok szerepét.
Magyar Államkincstár 11/2023. (I. 30.) számú KÖZLEMÉNYE a mezőgazdasági krízisbiztosítási rendszer működésének részletes szabályairól szóló 68/2020. (XII. 23.) AM rendelet szerint a mezőgazdasági jövedelem-kimutatás módszertanáról
I. Jogszabályi alap
A mezőgazdasági krízisbiztosítási rendszer működésének részletes szabályairól szóló 68/2020. (XII. 23.) AM rendelet (a továbbiakban: Rendelet) 6. § (7) bekezdése alapján a krízisbiztosítási rendszerben a mezőgazdasági jövedelem kimutatása a Magyar Államkincstár (a továbbiakban: Kincstár), mint krízisbiztosítási szerv honlapján közleményben közzétett – az agrárgazdasági elemzésekkel foglalkozó intézmény által készített – módszertan szerint történik.
II. A mezőgazdasági jövedelem-kimutatás módszertana
A mezőgazdasági termelést érintő időjárási és más természeti kockázatok kezeléséről szóló 2011. évi CLXVIII. törvény 2. § 20a. pontjában foglaltak értelmében a mezőgazdasági jövedelem a mezőgazdasági tevékenységhez kapcsolódó bevételek összegéből a mezőgazdasági tevékenység során felmerülő költségek összegének levonásával kerül megállapításra.
A mezőgazdasági termelőnek a Rendelet 2. § (1) bekezdés a) pont ad) alpontjában foglaltaknak megfelelően a krízisbiztosítási rendszerhez történő csatlakozása évének február 1-jétől február 28-áig – a csatlakozási kérelem benyújtásával egyidejűleg, a Kincstár által az erre a célra kialakított elektronikus űrlapkitöltő felületen (elektronikus űrlapon), az ott szereplő termékkör szerinti bontásban – meg kell adnia a csatlakozás évét megelőző harmadik és második évek tekintetében a termelő jövedelem-kimutatásának megfelelő, jelen közlemény 1. számú mellékletében feltüntetett mezőgazdasági jövedelemadatokat.
A mezőgazdasági jövedelem kimutatása a jelen közlemény 1. számú mellékletében részletezett, – az agrárgazdasági elemzésekkel foglalkozó intézmény – az Agrárközgazdasági Intézet Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság (a továbbiakban: AKI Nonprofit Kft.) által készített, A mezőgazdasági krízisbiztosítási rendszerhez kapcsolódó jövedelem-kimutatás és készletnyilvántartás című kitöltési útmutatóban meghatározott módszertan szerint történik.
A mezőgazdasági jövedelem kimutatása történhet:
- A számvitelről szóló 2000. évi C. törvény alapján kettős könyvvezetésre kötelezett mezőgazdasági termelőnek az A-módszer szerinti jövedelem-kimutatást kell készíteni, továbbá ezen módszer szerinti mezőgazdasági jövedelem-kimutatást készíthet bármely olyan mezőgazdasági termelő, aki vagy amely az azt alátámasztó nyilvántartással rendelkezik.
- A B-módszer szerinti jövedelem-kimutatást az az egyszeres könyvvezetést folytató mezőgazdasági termelőnek kell készítenie, aki vagy amely bevételi- és költségnyilvántartást vezet és teljeskörűen rendelkezik a mezőgazdasági tevékenysége során felmerült költséget alátámasztó számviteli bizonylatokkal (teljes körű költségnyilvántartással is rendelkezik).
- A C-módszer szerinti jövedelem-kimutatás készítésére az egyszeres könyvvitelt vezető mezőgazdasági termelő jogosult.
További részletek az alábbi linken érhetők el: https://www.mvh.allamkincstar.gov.hu/kozlemenyek/-/kozlemeny/11-2023-i-30-szamu-kincstar-kozlemeny
A talajvizsgálatok segítenek meghatározni a pontos tápanyagigényt, és fontos figyelembe venni az oldható tápanyagok szerepét.
Hogy tudunk-e még versenyezni a lengyel vagy a nyugat-európai agrártermékekkel, az is kiderül az Alapvetés podcast új műsorából.
Amint újra kisüt a nap, érdemes körbejárni a kertet, hogy felmérjük, mely növények igényelnek extra törődést a hidegebb időszak után.
Nagy István szerint, ha nem vigyázunk, a teljes magyar állatállomány kipusztulhat a száj- és körömfájás járvány miatt.
A száj- és körömfájással fertőzött telepen az állatok leöléséről EU-rendelet szól, a szomszédos telepek egészséges állatai esetében a magyar hatóságok döntenek.
Végére értünk a beadási időszaknak! A tavalyi év tapasztalatait felhasználva az Arasz komoly segítség volt 2024-ben is az EGN beadás követelményeinek való megfelelésben.
A Glomo Start mIKRo kimondottan fajgazdag inokulálást tesz lehetővé, ugyanis hét különböző gombafaj szaporítóképleteit tartalmazza.