Jövő héten ismét együtt a hazai agrárszakma az Agrárszektor konferencián Siófokon!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Nagy István, Áder János, Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Zsugorodó őserdők - az EU végre reagál
Az index.hu számolt be róla, hogy 12 millió hektár trópusi erdő elvesztése a harmadik legnagyobb károkozás a műholdas mérések 2001-es kezdete óta. Az adatok a GWF közlése szerint a Marylandi Egyetemtől származnak és műholdas felvételek elemzése alapján születtek. A jelentés nemcsak a fakitermelést, hanem az erdőtüzek okozta pusztítást is figyelembe vette. Az erdők számtalan állat- és növényfaj számára nyújtanak otthont, emellett jelentős hatással vannak a klímára is. Az esőerdők világszerte az ember által kibocsátott üvegházhatású gázok 30 százalékát nyelik el, több mint egymilliárd tonnát évente.
A 2016-os és 2017-es évekhez képest némileg csökkent az erdők eltűnésének mértéke.
A legnagyobb terület tavaly Brazíliában semmisült meg: 1,35 millió hektárnyi erdő. Az új elnök, Jair Bolsonaro kinyilvánította, hogy a környezetvédelem nem tartozik a prioritásai közé: nem akar új természetvédelmi területet kijelölni az Amazonas-vidéken, és az esőerdőben további erdőirtásokat engedélyez. A tanulmány pozitív példaként mutatja be Indonéziát. A délkelet-ázsiai országban 2003 óta a legalacsonyabb mértékűre csökkent az erdőveszteség, a kormány védelmi intézkedései eredményt hoztak. Az erdők irtásának fő okaiÁzsiában és Afrikában elsősorban a pálmaolaj-termesztés, Dél-Amerikában a bioüzemanyagok előállításához szükséges gabona termesztése.
Kivágják az orosz tajgát
A greenfo.hu tette közzé, hogy Kína számára Oroszország a legnagyobb faforrás. Az ENSZ adatai szerint 2017-ben 22 millió tonna fát vásároltak szomszédjuktól. A szakemberek szerint a fák 70%-át illegálisan vágják ki Szibériában, így a kivágott fák mennyisége ennél sokkal több lehet. 2010-ben az orosz nyomozók csempész-útvonalakat találtak a Bajkálontúli és az Irkutszk térségben. Ezen az útvonalon az eddigi számítások szerint mintegy 250 millió rubel értékben csempésztek át fát a kínaiak. A kivágott tajga a nyári hónapokban a kétszeresére forrósodik fel, így nyáron szokatlan mélységekig felenged a talaja, és ezzel az oxigéntermelés helyett a szén-dioxid felszabadulása dominálja a hatalmas térséget.
Tavaly év végén a Jingyi International Investment Company LLC vállalat fél évszázadra 137 ezer hektár területet bérelt ki a Tomszki területen. Kína mezőgazdasági művelésre alkalmas földeket is bérbe vesz a határ mentén. 2015-ben vált ismertté a terv, mely szerint 115 ezer hektáron 49 év évig gazdálkodhatnak orosz felségterületen.