Ömlik az import burgonya Magyarországba: ki nem találnád, honnan érkezik a java

Ömlik az import burgonya Magyarországba: ki nem találnád, honnan érkezik a java

agrarszektor.hu
Bár az európai burgonyatermesztés egyre erősödik, és mind a termőterületet, mind a terméshozamokat tekintve folyamatos növekedés tapasztalható, az idei évet meghatározó, rendkívüli aszállyal és hőhullámokkal súlyosbított nyár erre az ágazatra is rányomta a bélyegét, így a szakértők komoly terméscsökkenésre számítanak a 2022-es évet illetően. Hasonló a helyzet Magyarországon is, ahol ráadásul évek óta egyre csökken a burgonya vetésterülete és terméshozama is. A magyar burgonyatermés egy éve még a hazai igények közel felét ki tudta elégíteni, ám a termőterület további csökkenése és a terméskiesés miatt hazánk idén még inkább rászorul az import burgonyára, amelyből a legtöbb Franciaországból, Németországból és Hollandiából érkezik.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

A vezető burgonyatermelő országok szakmai szövetségeit összefogó Északnyugat-európai Burgonyatermesztők Alapítványának (NEPG) tagországaiban (Németország, Franciaország, Belgium és Hollandia) a szakértők szerint a burgonyatermés 7-11%-kal csökkenhet az idén az előző évihez képest. Az NEPG országokban a burgonya termőterülete 3,2%-kal 510,9 ezer hektárra nőtt a megfigyelt időszakban és 1,7%-kal haladta meg az 5 éves átlagot - olvasható az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) Piaci Árinformációs Rendszerének (PÁIR) legfrissebb elemzésében. A 2022-es rendkívül aszályos, hőhullámokkal járó nyár miatt azonban a burgonyatermés csökkent ezekben országokban. Leginkább a belgiumi és a franciaországi gazdaságokat sújtotta az idei hőség.

Franciaországban a Burgonyatermelők Országos Szövetsége (UNPT) szerint a 2022. évi burgonyatermés legalább 20%-kal lehet alacsonyabb az elmúlt 20 év átlagához képest. Németországban a Szövetségi Élelmezési és Mezőgazdasági Minisztérium (BMEL) szerint a burgonya termőterülete 2022-ben 8 ezer hektárral, összesen 266 800 hektárra nőtt. Szakértők 10,3 millió tonna burgonya betakarítását jelezték, ami a tavalyi évinél 9%-kal lenne kevesebb. A hozam hektáronként 38 tonna, ez 12%-os visszaesést jelentene az előző évihez képest. Lengyelországban a statisztikai hivatal (GUS) a 2022. évi burgonyatermést 6,1 millió tonnára becsülte, ami 15%-kal marad el a 2021. évitől.

Évről évre egyre kevesebb a hazai burgonya, egyre nő az import jelentősége

A KSH adatai szerint a burgonya termőterülete és termésmennyisége csökkenő tendenciát mutat: 2021-ben 11%-kal kevesebb burgonya termett, mint egy évvel korábban. Az Agrárminisztérium tájékoztatása szerint Magyarországon a 6,4 ezer hektárra jelzett terület 98%-áról 140 ezer tonna burgonyát takarítottak be a termelők október 18-ig. Az AKI felmérése alapján 2021-ben 8,7 ezer hektáron, idén pedig már csak 7,8 ezer hektáron ültették ezt a gumós növényt. Az Agrárszektor által megkérdezett gazdák elmondása alapján látható, a klímaváltozás egyre erősebb nyomást gyakorol a hazai burgonyatermesztőkre is. Mostanra eljutottunk oda, hogy öntözés nélkül egyre kevésbé lehet nyereségesen megtermelni ezt a növényt, mindemellett a hazai termőterület is egyre csak csökken. Míg tavaly még a hazai burgonyafogyasztás felét ki tudta elégíteni a termés, idén már ez is kétségessé vált.

Mint ismeretes, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szerint a tavalyi, 8711 hektáros termőterület is csak a hazai fogyasztás mintegy 50-60%-át tudta fedezni, ám azóta közel 10%-kal csökkent a burgonya termőterülete hazánkban, ám emiatt idén nagyobb mértékű importra volt szükség. Burgonya tekintetében a hatóság szerint a fő importáló országok Hollandia és Németország, valamint Francia- és Írország, amint arról az Agrárszektor is beszámolt.

EZ IS ÉRDEKELHET

A KSH adatai szerint az étkezési burgonya behozatala 19%-kal 29,1 ezer tonnára nőtt 2022. január és augusztus között az előző év azonos periódusához képest. A legnagyobb beszállító Franciaország maradt. Az idei év első nyolc hónapjában az újburgonya behozatala 37%-kal 10,7 ezer tonnára nőtt az előző év azonos időszakához képest. Franciaországból 103%-kal több, 8,75 ezer tonna újburgonya érkezett. A kivitel 24%-kal 2,5 ezer tonnára csökkent a megfigyelt időszakban. A két legnagyobb célpiac Csehország és Románia: az előbbibe 53%-kal csökkent, utóbbiba 62%-kal nőtt a kivitel, így most mindkét országba 725 tonna újburgonyát szállítottak.

Az AKI PÁIR adatai szerint a Budapesti Nagybani Piacon az idei újburgonyát átlagosan 483 forint/kilogramm áron kínálták 2022. 15-25. hetében, ami megegyezett az egy évvel korábbival. A primőr termék kifutását követően a burgonya termelői ára 33%-kal 227 forint/kilogrammra emelkedett a 2022. 26-43. héten az előző év azonos periódusához viszonyítva. A franciaországi burgonya a 41. héttől jelent meg a kínálatban, nagykereskedelmi ára 71%-kal 285 forint/kilogrammra emelkedett a 2022. 41-43. héten az előző év azonos időszakához képest.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?