Itt az új megatrend: hamarosan minden szupermarketben ilyen zöldségek lesznek

agrarszektor.hu
Egy berlini startup cég olyan termesztőberendezéseket gyárt, amelyekkel a szupermarketek és vendéglátóipari egységek folyamatosan friss zöldségekkel és fűszernövényekkel láthatóak el. A fiatal vállalkozók ötletét nemzetközi befektetők 100 millió dollárral "honorálták". Ebből a pénzből a minifarmok eláraszthatják Európát - írja a handelsblatt.com.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Olyan neves kockázati befektetőket győzött meg a helyben termesztés ötlete, mint az Atomico, amelyik Európa egyik legnagyobbjának számít ebben a szegmensben. A bevont tőke nagysága alapján ez a legnagyobb befektetés, amit az utóbbi években a német agrotech ipar  megmozgatott, és egyben azt is jelzi, hogy a mezőgazdasági innovációk egyre jobban érdeklik a befektetőket.

"Az Európában élőknek egyre fontosabb a minőségi, lehetőleg fenntartható gazdaságból származó élelmiszer. Ezt az igényt szolgálja ki a mi technikai megoldásunk" - magyarázza az érdeklődés okát Osnat Michaeli, az egyik cégalapító. Az Infarm-berendezések külsőre úgy festenek, mint valami üvegből készült hűtőszekrény, amelyikben az egyes polcokon - mesterségesen megvilágítva és tápoldatban - növények fejlődnek. Gyakorlatilag egy kicsinyített vertikális farmról van szó.

A gyors növésű zöldségféléket a szupermarketek maguk takarítják be, majd azonnal értékesítik. Így a terményeknek nem kell sem utazniuk, sem tárolókapacitást elfoglalniuk.

Három évig tartott, amíg az ötletgazdák kifejlesztették a növények automatikus táplálásához és a mesterséges klíma kialakításához szükséges algoritmusokat. Michaeli két társa ebben Erez és Guy Galonska volt. A három izraelita máig 200 Infarm-masinát adott el szerte Németországban, jellemzően szupermarketeknek és éttermeknek, további 150 pedig német, luxemburgi, svájci és francia nagykereskedőkhöz került.

A 100 millió dolláros friss tőkével a cégalapítók most felturbózhatják a gyártást és terjeszkedést. Eddig negyedévente 50 új berendezést tudtak eladni,

mostantól azonban az a cél, hogy háromhavonta 350-et értékesítsenek.

Előbb Nagy-Britanniába lépnek át, majd a tervek szerint az USA-ban és Ázsiában is megjelennek a termékükkel. Berlin azért vált a fejlesztés és a cég központjává, mert az alapítók kezdettől fogva tudták: a fő célpiacuk Európa lesz, Európa központja pedig Berlin. A frissen alapított cég máris 250 alkalmazottal dolgozik a célok érdekében.

A vertikális gazdaság egy olyan megatrend, ami teljesen átalakítja a társadalmat"

- mondta a handelsblatt.com-nak Hiro Tamura, az Atomico befektetési csoport partenere.  "A zöldségek és gyümölcsök előállítása a világ néhány klímazónájához köthető, ezért a termelés és a fogyasztás helyszínei gyakran 2500 kilométeres távolságban vannak egymástól. Ez az egyik oka annak, hogy a globális széndioxid-kibocsátásból az élelmiszertermelés 17 százalékkal részesedik“ - tette hozzá.

A jövő a befektetők szerint mindenképpen a termelés fogyasztókhoz vitelében van. Az automatizált üvegházak a felhőkarcolók tetején is működhetnek, így kulcsfontosságúak lesznek a 21. század nagyvárosainak táplálásában. Az ötlet mintegy 50 éve foglalkoztatja az agroökonómusokat, mostanra vált megvalósíthatóvá.

A vertikális farmok előnyei így foglalhatóak össze:

  • minimális helyigény a normál termesztőberendezésekhez képest
  • nulla növényvédőszer-használat
  • 75 százalékkal kevesebb műtrágya és
  • 95 százalékkal kevesebb víz felhasználása

A technika azonban jóval drágább, mint a konvencionális termelésé, például a világításhoz felhasznált áram miatt. Ezért addig, amíg ezt nem lehet hatékonyabbá tenni, az így megtermelt áru csak kevesek számára megfizethető - teszi hozzá a holland Wageningen Egyetem egyik professzora.

Ez a technológia pillanatnyilag csak a pénzesebb, a biozöldségeket preferáló városi réteg számára jelent alternatívát.

Németországban a legnagyobb kereskedelmi lánc, az Edeka, amelyik máris csatlakozott a projekthez, de ott van a Metro és a Globus is. Az Edeka ezzel indokolja a döntését: "A filozófiánk, hogy meg kell különböztetni magunkat a versenytársaktól". A mesterséges termesztőberendezés ráadásul nyereséges döntésnek bizonyult.

Az izraeli cégalapítók pénzügyileg is érdekes modellt dolgoztak ki a vertikális farmok működtetésére: maga a termesztőberendezés végig a tulajdonukban marad, a bérlő pedig leszüretelt növényenként fizet a használatáért.

Az Infarm-csapat hetente egyszer kiszáll, hogy elültesse a következő adag növényt, egyébként a masina teljesen önállóan, a távolból irányítva dolgozik. Hetente 100-150 növénykét állít elő, amelyek darabonként jellemzően 1,30 euróért értékesíthetőek. Ezt azt jelneti, hogy a gépezet havonta 500-700 eurós bevételt generál a szupermarketeknek. Ma már egyébként léteznek házi használatra is hasonló minifarmok Németországban. Mintegy 3000 euróért bárki hazavihet egy kétszintes minigazdaságot, amit odaállíthat a hűtőszekrénye mellé.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?