Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Ahogy arról az Agrárszektor is beszámolt, súlyos fagykárok érték a kínai almatermesztő régiókat május közepén. A kínai almatermés körülbelül 30%-os idei kiesése várhatóan jelentősen befolyásolja majd az almasűrítmény világpiacát, ami a lengyel és a magyar gyümölcstermelők számára is kedvező lehet, de sok múlik a feldolgozóipari szereplőkön is. Az almasűrítmény legnagyobb globális termelői Kína, Lengyelország és Törökország (néhány évvel ezelőtt a törökök megelőzték Ausztriát). Nagyon valószínű, hogy 2019-et követően ismét Lengyelország lesz a világ legnagyobb almasűrítmény-előállítója (ekkor 350-380 ezer tonna sűrítménnyel utasította maga mögé a 330 ezer tonnát előállító Kínát). Lengyelországban a helyzet a gyümölcstermesztők szempontjából jelenleg igen kedvezően néz ki, mivel a feldolgozók nem is titkolják, hogy az ipari alma iránt nagy a kereslet. Pont ezért aggályos, hogy a kivezetési mechanizmus mégsem lett olyan népszerű, mint korábban várták, ám óvatos előrejelzések szerint az ipari alma 2022/23-as szezonját már a kezdetektől fogva nagy kereslet jellemzi az alapanyag iránt. Május végén a termelők az ipari alma kilójáért a támogatás összegével együtt közel 1 PLN/kg (83 Ft/kg) árat kapnak, és az ipari alma drágulása magasabb árat jelent az étkezési alma esetében is - írja a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács.
A történelem ismétli önmagát, de mi történt 2018-ban?
A világ legnagyobb almasűrítmény-termelőjének lenni önmagában még nem feltétlenül jó hír a lengyel gyümölcstermesztők számára. Igen hasonló volt a helyzet 2018-ban is, amikor a kínai gyümölcságazatot történelmi mértékű fagykár sújtotta, és a szokásos 40-45 millió tonnás termés helyett mindössze 32 millió tonnát takarítottak be (körülbelül ennyit becsülnek az idei évre is).
A 2018-as évben a kedvezőtlen időjárási körülmények Kínában körülbelül 50%-kal hajtották fel a feldolgozni való friss gyümölcs árát (léalma: 850 jüan (RMB - renminbi)/tonna [125 USD/tonna] a 2017-es 560 RMB [83 USD] helyett) és drasztikusan csökkentették a légyártáshoz rendelkezésre álló alapanyag mennyiségét. Ha maradt is valamennyi elérhető alma, olyan drágán kínálták eladásra, hogy az a sűrítmény árát versenyképtelenné tette volna. A sűrítmény exportja nagyjából 2018 novemberéig a sokéves átlagnak megfelelően alakult, majd miután az előző évről maradt átmenő készletek elfogytak, lejtmenetbe váltott. Mivel a tavalyi kínai termés jó volt, az átmenő készletek miatt idén is hasonló dinamika várható, feltéve, hogy a kikötők rendesen üzemelnek majd, mivel Sanghaj például még mindig le van zárva az országban ismét elszabadul koronavírus-járvány miatt.
A történelem tehát ismétli önmagát. Jelenleg globális értelemben hasonló helyzetben vagyunk, bár meg kell jegyezni, hogy a 2018-as lengyelországi almatermés rekordot döntött. A lengyelországi feldolgozóipar 2018-ban gyakorlatilag sűrítménykészlet nélkül indult (a 2017-es alacsony termés után). Ez azonban nem akadályozta meg azt, hogy a híres-hírhedt 0,08 PLN/kg (7 Ft/kg alatti) árszint alakuljon ki, a lengyelországi feldolgozóüzemek pedig rekord nyereséget érjenek el. A magasabb sűrítményárak tehát 2018-ban semmilyen módon nem javították a lengyel gyümölcstermesztők jövedelmi helyzetét.