Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Ez az az összetevő, amelyet évtizedeken át alkalmaztak a citrusízű üdítőitalokban az íz egyenletes eloszlatására, most végleg eltűnik az amerikai piacról.
James Jones, az FDA emberi élelmiszerekért felelős helyettes biztosa hangsúlyozta, hogy az FDA tiltó döntése a legújabb tudományos vizsgálatok eredményein alapul.
Csaknem száz éve isszuk
A BVO-t az 1930-as évektől kezdve használták emulgeálószerként, hogy megakadályozzák a citrus ízesítők felúszását az üdítőitalokban. Az anyag különleges tulajdonságai lehetővé tették, hogy egyenletesen eloszlassa a zsíros összetevőket a vizes közegben. Azonban az évek során egyre több aggály merült fel az egészségügyi kockázataival kapcsolatban.
Állatkísérletek arra utaltak, hogy a vegyület felhalmozódhat a zsírszövetekben, és potenciálisan zavarhatja a pajzsmirigy működését.
Ezek az aggályok már korábban arra késztették több országot - köztük az Európai Unió tagállamait, Indiát és Japánt -, hogy betiltsák a BVO használatát. Az FDA döntése hosszú folyamat eredménye: bár az 1950-es években még biztonságosnak tekintették a BVO-t, az 1960-as években felmerülő kérdések miatt az ügynökség korlátozta a használatát.
Az újabb kutatások azonban meggyőzték az FDA-t arról, hogy a teljes tiltás is indokolt.
A nagy gyártók már régebben lemondtak róla
A nagyobb üdítőital-gyártók már felkészültek erre a lépésre. A PepsiCo és a Coca-Cola az elmúlt évtizedben fokozatosan kivonta termékeikből az emulgeálószert. Jones szerint ma már csak kevés ital tartalmaz BVO-t az Egyesült Államokban, mivel a gyártók alternatív összetevőkkel helyettesítették.
Az FDA ugyanakkor nem áll meg ennél az intézkedésnél. Jones bejelentette, hogy az ügynökség felülvizsgálja az élelmiszer-adalékanyagok engedélyezési rendszerét, és a jövőben automatikusan megtiltja majd minden olyan élelmiszer-színezék jóváhagyását, amelyről bebizonyosodik, hogy rákkeltő hatása van.