2025. január 26. vasárnap Vanda, Paula
Olyan kutatás indul Magyarországon, ami sok termelő életét megváltoztathatja

Olyan kutatás indul Magyarországon, ami sok termelő életét megváltoztathatja

MTI
A gombatermesztés hatékonyságának javítására dolgoznak ki új megoldást a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) támogatásával a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) és az Új Champignons Kft. munkatársai - tájékoztatott a felsőoktatási intézmény közkapcsolati igazgatósága.

Március 19-én jön a tavasz meghatározó agráreseménye: Agrárium 2025

A rendezvény célja, hogy áttekintse mindazokat a fontos támogatási, szabályozási, finanszírozási, piaci és jövedelmezőségi változásokat, illetve kilátásokat, amelyek döntően meghatározzák az agrárgazdasági vállalkozások egész éves eredményes gazdasági/üzleti tevékenységeit.

Kistermelők, őstermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre! 

A közlemény szerint a kétspórás csiperke (Agaricus bisporus), melynek fehér és barna kalapos változata is ismert, világviszonylatban a legnépszerűbb termesztett gombák egyike, Európában, Magyarországon pedig a legkedveltebb, legnagyobb mennyiségben fogyasztott gombafaj, mely a termesztett gombamennyiség 90 százalékát teszi ki. A termesztőházakban a micéliummal átszövetett csiperkekomposztban a tűfejképződés természetesen jelen lévő baktériumok közvetítésével indul meg a házak lehűtésekor. Ilyenkor az addig a komposztban fejlődő micélium "kivirágzik", és elindul a csiperke termőtestek képződése.

A termesztők számára komoly kihívást jelentenek a vírusok, baktériumok és penészgombák által okozott fertőző betegségek. Ezek a termesztésben előforduló kórokozók közvetlen, vagy közvetett módon befolyásolják a termés mennyiségét, illetve minőségét. Az ellenük bevethető, engedélyezett kémiai védekezési lehetőségek köre korlátozott és évről évre szűkül, fogyasztói oldalról pedig egyre nagyobb igény mutatkozik a vegyszermentesen előállított, biológiai termesztésből származó gomba iránt. Megfelelően szelektált, kedvező tulajdonságokkal rendelkező mikroorganizmusokon alapuló készítmények alkalmazásával a csiperkegomba hatékonyan megvédhető lehet a mikrobiális kórokozók támadásától.

Az Új Champignons Kft. és az SZTE - az NKFIH mintegy 420 millió forintos támogatásával megvalósuló - projektje során fejlesztendő komplex mikrobiológiai kezeléseken alapuló biológiai termesztéstechnológia a termésmennyiség növelése mellett teszi lehetővé a hatékony, vegyszermentes védekezést a csiperkegomba-termesztés legfontosabb kórokozóival szemben. A technológia adaptálásával a termesztők nemcsak csökkenteni tudják a terméskiesést, de termésmennyiség-növekedést is képesek lehetnek elérni, mindezt a termés minőségének javulása mellett, ezáltal költséghatékonyabb termesztés valósítható meg.

A vállalkozás honlapján szereplő adatok szerint a 2009-ben alakult Új Champignons Kft. a kezdetektől komposzt-, és gombacsíra-előállítással, gombatermesztéssel és a gombakonzerv gyártással foglalkozik. A cég a Heves megyei Demjénben működő telephelyén jelenleg 12 hőkezelőjében mintegy 10 ezer köbméteres kapacitással állít elő gombakomposztot. A friss gomba termesztése mintegy 17 400 négyzetméter alapterületen korszerű hűtő-fűtő és páratartalom-szabályozó rendszerrel üzemeltetett, többségében polcos rendszerű, automatizált házakban folyik.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2025
Fenntarthatósági követelmények az agráriumban.
AgroFood 2025
Élelmiszeripari körkép a hazai agráriumban.
Agrárium 2025
Legyen Ön is EARLY BIRD!
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2025. január 26. 14:34