Csibehorror: nálunk nem "darálnak", hanem gázosítanak (2.)

agrarszektor.hu
Gázosítással, nem pedig "ledarálással" semmisítik meg Magyarországon a felesleges naposcsibéket. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) adatai szerint a keltetőkben az összes kikelt napos baromfi 3 százalékát ölik le gázos módszerrel, és ez évente 6-7 millió állat megsemmisítését jelenti. Leginkább a tojástermelés melléktermékének számító hímivarú szárnyasokat ölik meg, mert felnevelésük gazdaságtalan, húsuk pedig értékesíthetetlen. Emellett megsemmisítik valamennyi baromfiágazat életképtelenül megszületett egyedeit is.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Gázosításos módszerrel semmisítik meg Magyarországon a felesleges naposcsibéket - közölte az agrárszektor.hu-val a Nébih. Előzőleg a Bors írt arról, hogy "élve darálnak le egymillió naposcsibét Magyarországon". Korábban pedig a német Bild című napilap közölt "Horror!" címmel cikket arról, hogy tiltakozók a Németországban alkalmazott, brutális "ledarálás" miatt petíciót nyújtottak be Cristian Schmidt mezőgazdaságért felelős miniszterhez, amelyet pár nap alatt több mint 125 ezren írtak alá. Az állatkínzásnak tartott megsemmisítés miatt a Bors is aláírásgyűjtést indított.

A gyors halált okozó mechanikus berendezések uniós használatát egy 2009-től hatályos európai uniós rendelet engedélyezi - közölte az agrárszektor.hu-val a Nébih. Alapvető szempont, hogy így csak 72 óránál fiatalabb csibéket lehet megsemmisíteni, és a gépekkel az állatokat azonnali és szenvedésmentes módon kell leölni.

A Nébih a német viszonyokat részletesen nem ismeri, azt viszont az agrárszektor.hu-nak hangsúlyozta, hogy Magyarországon a keltetők a másik engedélyezett módszert, a széndioxid gázos leölést használják. Nálunk az összes kikelt naposbaromfi mintegy 3 százalékát semmisítik meg gázos eljárással. A tojástermelésben általában azokat a kakasokat ölik le, amelyek felnevelése nem gazdaságos. Emellett megsemmisítik a teljes baromfiszektor életképtelenül világra jött egyedeit is.

Magyarországon évente összesen 250 millió baromfit keltetnek, amelynek túlnyomó része - csaknem 200 millió egyed - húshasznú (broiler) csirke. E hasznosítási módban valamennyi kakast felnevelik, az árutojás-termelő tojóállományoknál viszont más a helyzet. Ebben az ágazatban évente több mint 2 millió tojóhibrid naposcsibét keltetnek, de itt a Nébih szerint a hasonló mennyiségben világra jött kakasok felnevelése gazdaságtalan lenne, a rossz húsformák miatt pedig értékesíteni sem lehetne azokat.

Évente összesen 6-7 millió naposbaromfit kell leölni
A hazai tojástermelésben leölt naposcsibék (kakasok) száma évi 2,3-2,4 millióra tehető. Ezt növeli a teljes baromfiszektorban - a csirke- a liba-, a kacsa- és a pulykaágazatban - életképtelenül vagy "kelésgyengén" megszülető, 4-5 millió darab naposbaromfi, amelyet szintén megsemmisítenek. Így évente 6-7 millió napos szárnyast ölnek le széndioxidos gázosítással. Megközelítőleg így jön ki a 250 millió darabos, éves összkeltetéshez viszonyított háromszázalékos Nébih-szerinti megsemmisítési arány.

A németországi módszert mutatja be az alábbi videó:

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?