Brüsszel berágott és megakasztotta a Monsanto-Bayer megafúziót

agrarszektor.hu
Leállította az Európai Unió a napokban a német Bayer és az amerikai Monsanto fúziójával kapcsolatos jóváhagyási procedúrát. A döntés oka, hogy a vállalatok nem mutatták be kellő időben az Európai Bizottság által kért információkat. Nemrég a Monsanto lobbistát tiltották ki az Európai Parlament épületeiből a glifozát nevű növényvédő szer körüli vita miatt.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Október 5-én döntött úgy az Európai Unió, hogy leállítja azt a jóváhagyási procedúrát, amelyet a német Bayer és az amerikai agráróriás Monsanto megafúziójával kapcsolatban indított. Erre azért volt szükség, mert a felek nem nyújtottak be kellő időben olyan információkat, amelyeket a bizottság kért tőlük. Amennyiben a hiányzó adatokat a cégek átnyújtják, a jóváhagyás újraindul, és ennek megfelelően igazítják majd a bizottság döntésének határidejét - írja az euractiv.com.

Brüsszel még augusztusban indított alapos vizsgálatot az 56 milliárd eurós megállapodással kapcsolatban, amellyel a világ legnagyobb integrált növényvédőszer- és vetőmag-vállalata jönne létre. Az Európai Bizottság, amely a 28 tagállamból álló Európai Unióban erőteljes trösztellenes szabályozást alkalmaz, aggodalmát fejezte ki a fúzióval kapcsolatban, mivel a testület szerint fennáll a veszélye annak, hogy csökken a kulcsfontosságú termékek versenyhelyzete a gazdálkodók számára.

A Bayer nyilatkozatában az áll, hogy mindent megtesznek annak érdekében, hogy a lehető leghamarabb válaszoljanak a bizottság összes kérdésére. A Bayer és a Monsanto továbbra is együttműködik a hatóságokkal annak érdekében, hogy 2018 elején befejeződjön a fúzió lebonyolítása - tették hozzá.

A Bayer még 2016 szeptemberében nyerte meg a fúzióhoz a Monsanto menedzsmentjét, miután többször is növelte árajánlatát. Ha az egyesülés végbemegy, a létrejött új vállalat mintegy 140 ezer alkalmazottat foglalkoztat majd világszerte, a mezőgazdaságból származó összesített éves bevétele pedig mintegy 23 milliárd euró lesz.

Környezetvédelmi csoportok ugyanakkor már most kritikákat fogalmaznak meg a fúzióval kapcsolatban, a Monsanto ugyanis köztudottan komoly szerepet tölt be a géntechnológiával módosított növények előállításában. A bizottság pedig fenntartásainak adott hangot amiatt is, hogy a Bayer a glifozát alternatíváinak egyikét állítja elő, a Monsanto által forgalmazott, glifozát-tartalmú gyomirtószerek közül pedig a Roundup az egyik legelterjedtebb Európában.

Az Európai Unió hamarosan dönt majd arról, megújítja-e a heves vitákat kiváltó glifozát engedélyét, amely az év végén lejár. Mint az agrárszektor.hu beszámolt róla, a közelmúltban kitiltották a Monsanto lobbistát az Európai Parlamentből a glifozátvita miatt.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?