Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Pályázatokban, beruházásoknál és egyes, a termőfölddel kapcsolatos munkák során gyakran szerepel kitételként, hogy talajvédelmi tervet kell készíttetni. Azt azonban sokan nem tudják, mely esetekben kötelező ilyet csináltatni, ki készítheti el, és mennyibe kerül. A NAK most ezt gyűjtötte össze.
A termőföld védelméről szóló 2007. évi CXXIX. törvény szerint az alábbi esetekben talajvédelmi tervet kell készíttetni talajtani szakértő bevonásával:
- szennyvíz, szennyvíziszap, engedélyokirattal nem rendelkező szennyvíziszapkomposzt termőföldön történő hasznosítása
- nem veszélyes hulladék termőföldön történő hasznosítása,
- hígtrágya kijuttatása,
- öntözés, illetve vízrendezés megvalósítása,
- 2500 négyzetméternél nagyobb gyümölcsültetvény termőföldön vagy termőföldnek nem minősülő ingatlanon történő telepítéséhez,
- zöldmezős beruházásoknál humuszos termőréteg mentéséhez, ha a beépítés 400 négyzetmétert meghaladja,
- termőföld időleges más célú hasznosításhoz, rekultivációhoz, ha a teljes terület meghaladja a 400 négyzetmétert, vagy vonalas létesítménynél az 500 négyzetmétert,
- erózió elleni műszaki beavatkozásokhoz, tereprendezéshez,
- talajjavításhoz,
- árutermelő borszőlő, törzs- és kísérleti szőlő (1000 négyzetméter összes szőlőterülettől).
A terv elkészítését a NÉBIH honlapján elérhető talajtani szakértők készíthetik el, melyet a megyei kormányhivatalok talajvédelmi hatósága bírál el. Fenti cselekmények közül a talajvédelmi hatóság maximum 5 évre szóló engedélye szükséges a:
- szennyvíz, szennyvíziszap, engedélyokirattal nem rendelkező szennyvíziszap-komposzt termőföldön történő hasznosításához,
- nem veszélyes hulladék termőföldön történő hasznosításához.
Ezen tevékenységek talajvédelmi hatóság általi engedélyezésének díjait a 63/2012. (VII. 2.) VM rendelet tartalmazza az alábbiak szerint:
- szennyvíz, szennyvíziszap mezőgazdasági felhasználásának engedélyezése: 144000 Ft;
- szennyvíziszap komposzt mezőgazdasági felhasználásának engedélyezése: 110000 Ft;
- nem veszélyes hulladék termőföldön történő felhasználásának engedélyezése: 60000 Ft.
A talajvédelmi hatóság felé bejelentésköteles tevékenység a hígtrágya termőföldön történő hasznosítása, a talajjavítás, a mezőgazdasági célú tereprendezés és az erózió elleni védelmet szolgáló műszaki berendezések létesítése. Ez esetekben hatósági szolgáltatási díj nincs. Új területre kerülő árutermelő, törzs- és kísérleti szőlő (kivéve csemege- és alanyszőlő) telepítését megalapozó talajvédelmi terv, illetve egyszerűsített talajvédelmi terv jóváhagyása 28000 Ft.
Egyéb talajvédelmi tervhez kötött tevékenységek esetén a talajvédelmi hatóság szakhatóságként vesz részt, ahol a fenti jogszabály szerint egyes esetekben ugyancsak jelentkezhet igazgatási díj. A talajvédelmi tervek készítése szabadáras, melynek nagysága a feladat volumenétől, területi szabdaltságától, területi mértékétől függ.