Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Csak a miniszterelnöki feladatszabás után értesült arról az FM, hogy a TIG Tartalékgazdálkodási Nonprofit Kft. a tiltás ellenére sem szüntette meg értékpapírszámláját a Hungária Értékpapír Zrt.-nél - áll a minisztérium újabb közleményében. Ez már rövid időn belül a második tárcaközlemény a témában, mióta Lázár János bejelentette, hogy az állami tulajdonú, stratégiai agrár- és egyéb készletekért felelős TIG-nek - amelynél a tulajdonosi jogokat a Földművelésügyi Minisztérium gyakorolja - 410 millió forintja volt és veszett el a csődbe ment Hungária Értékpapír Zrt.-nél.
A tegnapi közlemény
Tegnapi, első közleményében a minisztérium még szó szerint a következőket közölte: "A Buda-Cash botrányt követően a Földművelésügyi Minisztérium szó szerint végrehajtotta Miniszterelnök úr utasítását. A tárca vizsgálata tisztázta, hogy a Buda-Cash brókercégben a Földművelésügyi Minisztériumnak, intézményeinek, illetve az általa irányított cégeknek nem volt pénze. Jelenleg is folyamatban van az a vizsgálat, melynek célja, hogy tisztázza, hogy a TIG Kft. által a Hungária Értékpapír Zrt.-től vásárolt állami diszkontkincstárjegy vétele során történt-e olyan mulasztás, visszaélés, amely felelősségre vonást tesz indokolttá. A vizsgálat lezárultával, annak eredményéről természetesen tájékoztatjuk a közvéleményt".
És a mai
A tárca újabb, mostani közleménye pedig szó szerint ezt rögzíti: "Már korábban, a Vidékfejlesztési Minisztériumban általános tiltás volt arra, hogy bármely, a minisztériumhoz tartozó cég és háttérintézmény a Magyar Államkincstáron kívül más értékpapírkezelőnél tartsa a pénzét. A Földművelésügyi Minisztérium csak a miniszterelnöki feladatszabást követően értesült arról, hogy a TIG Nonprofit Kft. a tiltás ellenére nem szüntette meg azt az értékpapírszámláját a Hungária Értékpapír Zrt-nél, melyet jóváhagyásunk és tudtunk nélkül tartott ott. A Földművelésügyi Minisztérium soron kívül vizsgálatot rendelt el a felelősök és a felelősség mértékének megállapítása érdekében. A veszteség pótlása miatt a Földművelésügyi Minisztérium megkezdte az egyeztetést a Nemzetgazdasági Minisztériummal." A tárca tehát nem hibás az ügyben - összegzi a közlemény.
Ez hűtlen kezelés lehet
Szakértők szerint hűtlen kezelés gyanúja merülhet fel az ügyben a TIG-nél és a minisztériumnál is. Elképzelhető, hogy a cég közvetlen vezetése a befekteteésről a működési szabályozás ellenére, "saját szakállára" döntött, de a nagy, több százmilliós összeg miatt ez kevésbé tűnik hihetőnek. Ezért a tárcának elvileg tudnia kellett arról, hogy a cégnél milyen befektetetési döntések születtek. Természetesen további kérdéseket vethet fel, hogy a minisztérium - a tulajdonosi jogok gyakorlójaként - végül miért nem tudott semmit sem a Hungária Értékpapír Zrt.-nél lévő, több mint 400 millió forintos TIG-es számláról.
További ellentmondások
Tisztázatlan az is, hogy a TIG a befektetett pénzeket a Hungária Értékpapírból miért nem vonta ki. Korábbi bejelentések szerint Orbán Viktor miniszterelnök február 25-én adta ki azt az utasítást, hogy a kormánytagok járjanak utána, mely intézményeik, illetve felügyeletük alatt álló társasaságok tartanak brókercégeknél pénzt, míg a Hungária Értékpapír március 6-án dőlt be. A közleményekből úgy tűnik, mintha az FM a kormányfői utasítást csak Buda-Cashnél lévő esetleges befektetésekre értette volna, más brókercégekre nem. Felvetődhet az is, hogy a TIG nem hajtotta végre a tárca pénzkivonási utasításait, de a minisztérium közleményei nem utalnak ilyen fejleményre.