Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Megjelent a 2014-es átmeneti nemzeti támogatás (ÁNT) mértékeit meghatározó földművelésügyi minisztériumi rendelet. Az agrártárca 2015-ben mintegy 36 milliárd forintot fordít az idén igényelt átmeneti nemzeti támogatásokra, valamint az anyajuh- és az anyakecske tenyésztés csekély összegű (de minimis) támogatásaira.
Azok nyernek, akik sokakat foglalkoztatnak
A kormány a munkaigényes mezőgazdasági ágazatok számára, a munkahelyek megőrzése és új munkahelyek teremtése érdekében elindította a "Több munkahelyet a mezőgazdaságban!"programot. Ennek részeként az ÁNT és a csekély összegű támogatások formájában az idén mintegy 29 milliárd forint összegű támogatást nyújtanak, amelyből közel 27 milliárd forintot a most megjelent rendelet tartalmaz. Ebből az összegből az állattartók többlettámogatása a korábban rendelkezésre álló forrásokhoz képest mintegy 13 milliárd forintot tesz ki.
A jelentősen növelt források nyomán az állattenyésztési ágazatok a lehetséges maximális támogatást kapják - állítja az agrártárca. Ez azt jelenti, hogy például a hízott bika támogatás egyedenként 27 700 forinttal 47 200 Ft/egyedre nő, az extenzív szarvasmarhatartás támogatása pedig 46 540 Ft/egyed, ami 36 240 forinttal magasabb az elmúlt év támogatásánál.
Tej, birka, héjas gyümölcs és dohány
A tejtermelők támogatása 4 Ft/kg-ról 7,1 Ft/kg-ra emelkedett, az anyatehéntartók az uniós szabályok adta maximális összegű, 29 500 Ft/egyed támogatásban, míg a kedvezőtlen adottságú térségekben gazdálkodó juhászatok állatonként 170 forinttal többet, 2160 Ft/egyed támogatást kapnak. A héjas gyümölcsök hektáronkénti támogatása 1500 forinttal 37 500 forintra nő, míg a dohánytermesztők a tavalyival megegyező összegű támogatásban részesülnek. A támogatásokból idén nem kell modulációt levonni, a kifizetést az MVH folyamatosan, 2015. június 31-ig végzi.
Szintén megjelent a sertéságazati stratégiai intézkedések keretében a törzstenyészetek fejlesztését szolgáló mezőgazdasági csekély összegű támogatásról szóló rendelet módosítása, amely lehetővé teszi a támogatás igénybevételét szaporítóanyag beszerzéshez és több új eszköz (pl.: állatgyógyászati és állatjóléttel kapcsolatos eszközök, berendezések) beszerzéséhez is.
Jön a cukorrépatermelők támogatása is
Ugyancsak megjelent az a földművelésügyi minisztériumi rendelet is, amelynek alapján a cukorrépa-termelők a 2014. évre vonatkozóan nemzeti kiegészítő támogatásban részesülhetnek. A támogatás keretösszege 2014-ben 1577 millió Ft, a fajlagos mértéke pedig 6,92 euró/cukorrépatonna, csaknem 2000 Ft/t. A támogatásra 213 termelő jogosult. Az igénylők köre egyéni termelőkből és gazdasági társaságokból áll, a támogatás elősegíti a hazai cukorkvóta előállításához szükséges cukorrépa megtermelését, és közvetve mintegy 2-3000 cukorrépa-termesztésben foglalkoztatott alkalmazását. Az MVH a támogatást 2014. december 31-ig fizeti ki. A termelők részére korábban kifizetett mintegy 440 millió forint csekély összegű támogatással az ágazat idén több mint 2 milliárd forint költségvetési forrásban részesül.