Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Ismét megjelent az afrikai sertéspestis Romániában. A kór a magyar, illetve az ukrán határtól is alig néhány kilométernyi távolságra található Szatmár megyei Mikola (Micula) egyik háztáji gazdaságában fertőzte meg az állatokat. A vírust már azonosították, ezt követően a román állategészségügyi szolgálat azonnal leölte a gazdaságban nevelt tizenhárom sertést, a tetemeket pedig elégette.
Román források szerint a hatóság elnöke Brüsszelbe utazik, ahol az Európai Bizottság illetékeseivel egyeztet a további óvintézkedésekről. A napokban az északkelet-romániai Botosani megye határ-menti részén már vadászati tilalmat rendeltek el, miután a szomszédos Moldovai köztársaságban, a határtól 300 méternyire afrikai sertéspestisben elpusztul vaddisznók tetemeit fedezték fel.
Az afrikai sertéspestis megjelenését - a román nemzeti laboratóriumra hivatkozva - a Nemzeti Élelmiszer-biztonsági Hivatal (NÉBIH) is megerősítette. A hivatal közlése szerint a magyar állategészségügyi szolgálat Magyarországon megfigyelési zónát jelölt ki. Ez alapján Méhtelek és Garbolc teljes közigazgatási területe, Nagyhódos egy része, illetve Rozsály és Zajta külterületeinek egy része került korlátozás alá.
A korlátozás alá vont területen az állatorvosok hamarosan felkeresik a sertéstartókat, hogy számba vegyék és megvizsgálják a sertéseket. Az érintett területen belül tilos a sertések bármilyen célú szállítása. A sertéstartóknak a gazdaságaikban észlelt minden megbetegedett, vagy elhullott sertésről értesíteniük kell a hatósági állatorvost, aki elvégzi a szükséges vizsgálatokat.
Az afrikai sertéspestis a házi sertések és a vaddisznók vírusos betegsége, az Európai Unió területén először 2014-ben, Litvániában mutatták ki. Kárpátalján, a magyar határ közelében 2016 decemberében jelentették első alkalommal az ukrán hatóságok a betegség előfordulását. 2017 júniusában Csehországban vaddisznókban, júliusban pedig a romániai Szatmárnémeti egyik háztáji gazdaságában állapították meg a betegséget.
Védőoltás nincs, a fertőzés terjedését csak a beteg állatokkal való érintkezés megelőzésével lehet meggátolni. A fertőzött állatok száz százaléka elpusztul. Az afrikai sertéspestist a szabadon élő állatok terjesztik, az emberekre nem jelent veszélyt.