Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A hazai baromfiágazat 2004-ben még 150 ezer tonna pulykát állított elő 7,5 kilogramm egy főre eső éves fogyasztás mellett, azóta azonban mind a termelés, mind a fogyasztás jelentősen csökkent - állapította meg Erdélyi István. Különösen súlyos recessziós időszak volt a 2013 májusát megelőző másfél év, amely alatt a fejenkénti éves kereslet 5,5 kilóra, a termelés pedig 87 ezer tonnára apadt.
Bár az idei év eleji várakozások is pesszimisták voltak, az ágazat végül várhatóan mégis 6 százalékos növekedést érhet el, így 92 ezer tonnás termeléssel zárhatja az évet. Erdélyi István szerint ehhez elsősorban az járult hozzá, hogy mostanra kedvező kereslet-kínálati viszonyok alakultak ki, a kormány növelte a baromfiágazati állatjóléti támogatásokat és csökkentek a takarmányárak is.
A jobb helyzetből kiindulva a piaci szereplők ma lehetségesnek tartják, hogy a következő hat év alatt újra megközelítsék a 2004-ben már elért, 150 ezer tonnás éves termelést. Ehhez azonban - tette hozzá az elnök-vezérigazgató - kívánatos lenne az is, ha a piaci szereplők köre kisebb vágóhidakkal és integrátor szervezetekkel is bővülne. Mára ugyanis az iparág túlságosan egypólusúvá vált, mivel az ágazat termelésének 70 százalékát két cég, a szarvasi Gallicoop és a kecskeméti Gallfood vágja le.
A pulykaágazati fejlesztéseket könnyítheti, ha - miként a kormány már többször megerősítette - beindul az élelmiszeripar 2014-2020 közötti fejlesztésére szánt, 300 milliárd forintos kiemelt modernizációs program. Ennek forrásait a kabinet a még uniós egyeztetés alatt álló, új magyar vidékfejlesztési programból, illetve más EU-s pénzalapokból teremtené elő. Ha a 300 milliárd forintnyi támogatás hozzáférhetővé válik, az állattenyésztés és az élelmiszeripar több célzott forráshoz juthat, mint az elmúlt huszonöt évben összesen - fogalmazott a Gallicoop elnök-vezérigazgatója.