Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Kifejezetten kedvező lehet a Mohácson épülő új gigavágóhíd számára, ha jövő januártól a mai 27 százalék helyett 5 százalékos áfa lép életbe a sertés tőkehúsra. A beruházást Nagy György milliárdos befektető cége, az MCS Vágóhíd Zrt. valósítja meg, amellyel a Csányi Sándor tulajdonában lévő Pick Szeged Zrt. stratégiai együttműködési megállapodást kötött.
Az új vágóhíd húskészítményeket nem gyárt majd, hanem éppen olyan termékeket állíthat elő, amelyre az 5 százalékos áfa vonatkozna. A mainál 22 százalékponttal kisebb kulcs pedig olcsóbbá teheti a sertéshúsokat, így növelheti a hazai fogyasztást. Emellett a feketegazdaság - az áfacsalások - visszaszorításával javíthatja a legális cégek versenyfeltételeit.
A mohácsi beruházás 15-16 milliárd forintból valósulhat meg, és az új vágóhíd egy műszakban egymillió sertés levágására lesz majd alkalmas. Korábban a kormány már döntött arról, hogy a beruházást nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű üggyé nyilvánítja és 1,46 milliárd forintos támogatást is megszavazott a kivitelező MCS Zrt.-nek.
Csányi Sándor a 60 milliárd forint feletti éves árbevételű Pick révén már ma is meghatározó tulajdonosnak számít a hazai húsiparban, és a szegedi feldolgozó mögé saját további mezőgazdasági cégeivel sertéstermelői integrációt is épít. Alapvetően ezek szolgálnák ki alapanyaggal a mohácsi gigavágóhidat is, de korábbi nyilatkozatok szerint a piacról is vennének sertéseket. A beruházás megvalósításával újra a Csányi-húsbirodalom válhatna piacvezetővé a hazai húsiparban, ahol most az olasz érdekeltségű kiskunfélegyházi Hungary-Meat Kft. foglalja el az első helyett 80 milliárd forinton felüli éves árbevétellel.
Húspiaci szakértők egyenesen úgy értékelik a bejelentett áfacsökkentési tervet, hogy azzal a kormány az OTP-nek, illetve a Csányi-féle agrárcégeknek okozott veszteségeket kompenzálná bizonyos mértékben. Az OTP-nek jelentős többletterhe származott a devizahitelek vagy a brókerbotrányok miatti károk rendezéséből, a bankvezér agrárcégeit pedig az 1200 hektár feletti gazdaságok terülatalapú alaptámogatásainak elvonása sújtja 2015-től. Csányi Sándor és a kormány viszonya agrárszempontból eddig sem volt rossznak tekinthető, mivel a kabinet a bankvezér valamennyi agrárvállalkozásával stratégiai együttműködési megállapodást kötött.