Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Magyarország
A KSH adatai szerint a fokhagyma termőterülete és termése csökkenő tendenciát mutat: a termés 5,2-7,9 ezer tonna között alakult az elmúlt tíz évben, 2020-ban 768 hektárról 5212 tonna fokhagymát takarítottak be, ez 27 százalékkal volt kevesebb, mint az egy évvel korábbi - derül ki az AKI legfrissebb jelentéséből. Csongrád-Csanád megyében termesztenek legnagyobb területen (674 hektáron) fokhagymát.
Jön az agrárium csúcseseménye, az Agrárszektor Konferencia!
December 9-10-én rendezi meg a Portfolio Csoport az Agrárszektor Konferenciát, amely ma a hazai agrárium csúcseseményének számít. A kétnapos rendezvény napirendre tűzi azokat a legaktuálisabb és legforróbb témákat, amelyek döntően befolyásolják az agrárgazdasági szereplők üzleti-gazdálkodási tevékenységének eredményességét. A konferencia egyedülálló módon nyújt átfogó információkat az agrárgazdaság helyzetéről, és ad prognózisokat a támogatási, a finanszírozási, a piaci és az üzleti lehetőségekről, emellett napirendre veszi a legfontosabb szabályozási változásokat is. A résztvevőknek lehetőségük nyílik networkingre és kapcsolatépítésre is, és az esemény színvonalát rangos szakmai díjátadó is emeli. Ne hagyja ki az év egyik legfontosabb agráreseményét, jöjjön el a Portfolio Agrárszektor Konferenciára december 9-10-én.A KSH adatai szerint Magyarország fokhagyma-külkereskedelmi egyenlege negatív volt 2020-ban. A kínálat az elmúlt három évben a hazai termés 12-40 százalékát kitevő importtal egészült ki. A behozatal maradt az egy évvel ezelőtti szinten (1,45 ezer tonna) 2021. január és augusztus között. Spanyolországból 68 százalékkal (406 tonna), Hollandiából pedig 106 százalékkal több (415,9 tonna) fokhagyma érkezett, míg az olaszországi beszállítás 7 százalékkal 347,7 tonnára csökkent. Fokhagymából évente 400-650 tonna az export, ami főleg a szomszédos országokba (Románia, Szlovákia, Szlovénia) irányul, a kivitel 5 százalékkal 434 tonnára nőtt a jelzett időszakban.
Az AKI PÁIR adatai szerint a Budapesti Nagybani Piacon a belföldi fokhagyma a 21. héten jelent meg 1400 forint/kilogramm termelői áron. A termelői ár a tavaszi megjelenéstől július végéig alacsonyabb, augusztustól magasabb volt, min egy évvel korábban. A fokhagyma ára (1000 forint/kilogramm) 3 százalékkal haladta meg 2021 22-46. hetében az előző év azonos időszakának átlagárát. A hazai szezont megelőzően a spanyolországi fokhagymát május végéig értékesítették az előző évihez hasonló nagykereskedelmi áron (1200 forint/ kilogramm).
Európai Unió
Az Eurostat adatai szerint az EU-ban közel 46 ezer hektáron mintegy 400 ezer tonna fokhagymát termeltek 2020-ban. A legtöbb fokhagymát évek óta Spanyolország bocsátja ki, ahol 269 ezer tonnát takarítottak be tavaly. Emellett az unió piacán jelentősnek számít az olaszországi, a romániai (egyaránt 27 ezer tonna), a franciaországi (22 ezer tonna) és a lengyelországi (13 ezer tonna) terméseredmény.
Az Eurostat adatai szerint az unió belső piacán a legtöbb friss fokhagymát Spanyolország, valamint Hollandia értékesíti. Spanyolország 80 ezer tonnás kivitele 2021 első kilenc hónapjában szinte megegyezett az egy évvel korábbival. Hollandia 19,6 ezer tonnás kivitele 2021 első nyolc hónapjában hasonló volt az előző év azonos periódusához.
A közösség nettó exportőr fokhagymából: 53,5 ezer tonna import 2020-ban, szemben a 96 ezer tonna exporttal. Az EU frissfokhagyma-behozatala 5 százalékkal 34,1 ezer tonnára bővült 2021 első nyolc hónapjában az előző év hasonló időszakához képest. A közösség 21,2 ezer tonna fokhagymát importált Kínából, 6 százalékkal kevesebbet, mint egy évvel korábban. Szakértők szerint ennek oka a konténerhiány, a tengeri szállítási díjak emelkedése, valamint a koronavírus-járvány miatti kikötőlezárások. Argentínából 143 százalékkal több (5,6 ezer tonna) fokhagyma érkezett a megfigyelt időszakban. Az unió frissfokhagyma-kivitele 32 százalékkal 44,8 ezer tonnára csökkent 2021 első nyolc hónapjában az előző év azonos időszakához képest. Spanyolország kiszállítása 32 százalékkal 40,8 ezer tonnára csökkent a vizsgált időszakban.