Későn lépnek? - Tüntetéshullám indulhat meg

agrarszektor.hu
Az uniós tejtermelés ideiglenes csökkentéséről határoztak a tagállamok agrárminiszterei Brüsszelben. Az Európai Bizottság engedélyezheti a versenyszabályzatba ütköző döntést. A magyar tejtermelők március 18-án éppen amiatt tartanak demonstrációkat, mert az EU-szintű túltermelés, illetve a dömpingáras import letörte a hazai tejfelvásárlási árakat.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Az agrárminiszterek döntése megnyithatja az utat egy olyan intézkedés előtt, amely lehetővé teszi az ágazat szereplőinek, hogy önkéntes alapon, ideiglenes termelési korlátozásokat vezessenek be - nyilatkozta Phil Hogan uniós agrárbiztos. Kész vagyok arra, hogy ilyen tartalmú szabályok bevezetésére tegyek javaslatot a bizottság előtt, amely dönthet a tejágazat önkéntes megállapodásainak ideiglenes engedélyezéséről - tette hozzá az MTI szerint.

A szabályozási változtatás lényegében azt eredményezné, hogy az uniós tejtermelés csökkenhetne, de konkrétumokról egyelőre nem tudni. A bizottság hamarosan megküldi a tagállamoknak a javaslatot, amely a versenyszabályoktól való átmeneti eltérést jelent ugyan, de megmentheti a tejiparban dolgozókat és a válságban lévő ágazatot - fogalmaz a témában kiadott közlemény.

Egyes termelők és politikusok a tejkvótarendszer tavaly áprilisi megszüntetését tartják a túltermelés alapvető okának. Mint ismert, a magyar tejtermelők március 18-án éppen azért demonstrálnak, mert a túltermelés, illetve a dömpingáras import drasztikusan csökkentette a hazai tejfelvásárlási árakat. Bár Brüsszel tavaly rendkívüli támogatásokat is megszavazott, a magyar kormány pedig további soron kívüli össszegeket is folyósít, az állattartók újabb tüntetéseket is kilátásba helyeznek a durva piaci helyzet miatt.

Ezt prognosztizálja az Európai Bizottság
Az Európai Bizottság előrejelzése szerint idén 1,4 százalékkal 153,8 millió tonnára növekedhet az Európai Unió 28 tagállamában termelt tej mennyisége a tavalyi 2,5 százalékos emelkedés után. Jövőre kisebb ütemben, éves szinten 0,7 százalékkal bővülhet a tejtermelés. Idén Írországban, Hollandiában, Dániában és feltehetően Nagy-Britanniában emelkedik a legnagyobb mértékben a termelés szintje, Franciaországban és Németországban mérsékelt lesz az ütem, míg a kelet-európai országokban - az állatállomány csökkenését követően - stabilizálódik a szint.

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?