Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A tárcavezető az Európai Unió Mezőgazdasági és Halászati Tanácsa ülésének szünetében közölte: a tárgyalások iránya jó, az Európai Unió ugyanis elfogadta azokat a tagállami kényszerintézkedéseket, amelyek egyoldalú döntéssel betiltották az ukrán mezőgazdasági intézkedések importját. Az EU elismerte a helyzet súlyosságát, megérti a tagállamok döntését és keresi az intézkedések fenntartását lehetővé tevő megoldásokat. A közelgő megállapodás eredménye az lesz, hogy Magyarország továbbra is fenn fogja tudni tartani az Ukrajna felől érkező gabona behozatali tilalmát - mondta Nagy István.
Emlékeztetett: öt uniós tagország, Magyarország, Lengyelország, Szlovákia, Bulgária és Románia vezetője a múlt héten kérte az Európai Bizottságtól, hogy intézkedjen az Európába vámmentesen beáramló, a helyi gazdáknak károkat okozó ukrán gabona ügyében. Magyarország, Lengyelország, Szlovákia, Bulgária ezt megelőzően egyoldalúan importtilalmat vezetett be az ukrajnai mezőgazdasági termékekre. A miniszter elmondta: további tárgyalásokra van szükség arról, hogy az unió által ajánlott öt termék, a búza, a repce, a kukorica, a napraforgó, valamint a napraforgóolaj mellett milyen további termékekre terjedjen ki az importtilalom.
Közölte továbbá, Magyarország garanciákat szeretne arra vonatkozóan, hogy a tilalom december végéig érvényben maradhasson. Arra vonatkozóan, hogy az unió 100 millió eurós alapot hoz létre az érintett gazdák megsegítésére, Nagy István azt mondta: arról is tárgyalások folynak, hogy az összeget miként lehet bővíteni. Szavai szerint megoldást kell találni arra is, hogy az ukrán gabona eljusson a hagyományos piacaira, illetve a rászoruló országokba. Csak akkor fog helyreállni a belső kereskedelmi lánc, csak akkor fog működni a piac, ha ismét használható lesz az ukrán gabona hagyományos útvonala - hangsúlyozta. Ennek érdekében Magyarország javaslata, hogy a tranzitszállítást támogassa az Európai Unió - közölte. Magyarország mindaddig tárgyalni fog, amíg megnyugtató megoldás nem születik, amely szavatolja a magyar gazdák biztonságát és az elszenvedett károkért térítésben nem részesülnek - tette hozzá Nagy István.