Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
2019. december 4-én a Portfolio Agrárszektor 2019 Konferencia első napján a növényvédelem, vele együtt a méhek és más beporzók védelme is a figyelem középpontjába került. A szekciót Szalkai Gábor, a Magyar Növényvédelmi Szövetség ügyvezető igazgatója moderálta, a panel első kerekasztal-beszélgetése pedig a "Növényvédő szerek kontra méhek: mit tehet az iparág a beporzó rovarokért?" címet viselte. A beszélgetésen Bross Péter, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület elnöke, Jordán László, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Növény-, Talaj- és Agrárkörnyezet-védelmi Igazgatóságának vezetője, Majoros Máté, az az Aranyszarvas Zrt. termelési igazgatója és Szabóné József Csilla, a Syngenta növényvédőszer-engedélyeztetési vezetője vettek részt.
A kerekasztal-beszélgetés egy videó megtekintésével kezdődött, amelyben Faller György beszélt arról, hogy vándorló méhészként mennyire fontos számára az, hogy a gazdák méhkímélő szereket használjanak, és betartsák az azokon szereplő előírásokat.
- üzente Faller György a gazdáknak. A videó végén egy adat ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy növényvédő szerek nélkül a kórokozók és kártevők miatti hozamveszteség akár a jelenlegi duplájára is nőhet. És itt kezdődött el ténylegesen a kerekasztal-beszélgetés. Szalkai Gábor elmondta, hogy növényvédelem nélkül nincs méhészet, méhészet nélkül viszont nincs mezőgazdaság. Majd emlékeztette a hallgatóságot, hogy a közelmúltban megalakult az Egyesület az Európai Méhekért, valamint az Európai Bizottság előtt van a "Mentsük meg a méheket és a mezőgazdászokat!" nevet viselő polgári kezdeményezés.
Bross Péter szerint a méhek kezdenek Magyarországon is a fenntartható mezőgazdaság szimbólumává válni. Nyugaton már nagyon benne van a köztudatban, hogy a méhek egyet jelentenek a fenntarthatósággal, és ha védik őket, velük együtt a mezőgazdát és saját magukat is óvják az emberek. Bross Péter kiemelte, hogy a mindenféle mendemonda ellenére a méhészek, a hatóság, a gyártók és a felhasználók viszonya Magyarországon kifejezetten jó. A tapasztalat az, hogy ha április közepétől július végéig hanyatlik a méhcsalád állapota, akkor azt környezeti tényezők okozzák, nem kórtani okok. A mézsűrűségi problémák vagy a méhészek hiányos szaktudására miatti méhpusztulás jellemzően augusztusban indul el és márciusig tart. Bross Péter szerint a méhészek és a gazdálkodók számára két kritikus időpont van: az április közepe, amikor a repce elkezd virágozni, valamint június utolsó hete, július első hete, amikor a napraforgó elkezd virágozni. (Ezek egybeesnek a gazdák utolsó növényvédelmi permetezéseivel.)
Jordán László arra intett, hogy a növényvédelmi előírásokat be kell tartani. Véleménye szerint a hatályos szabályozáson nem kell tovább szigorítani, elég lenne az is, ha mindenki "csak" betartaná a rendelkezéseket. Az európai kezdeményezésekre némileg szkeptikusan reagálva elmondta, hogy sokszor nagyon rossz üzenetet fogalmaznak meg a társadalom számára. Utalt a polgári kezdeményezés első pontjára, ami a szintetikus növényvédő szerek teljes betiltását követeli. Jordán László azon a véleményen volt, hogy a méhészeknek és a gazdáknak párbeszédet kell folytatniuk, élni és élni hagyni egymást. Emellett fontosnak tartja a létező jó gyakorlatok bemutatását. Szerinte a két terület képes együttműködni egymással, és ennek nagyobb nyilvánosságot kell adni.
Majoros Máté csatlakozott az előtte szólóhoz. A méhészeknek és a gazdálkodóknak szükségük van egymásra. Arra is figyelmeztetett, hogy ha megerősödnek azok a szélsőséges irányzatok, amelyek kellő átgondoltság nélkül akarnak betiltani növényvédő szereket, akkor súlyos következményei lesznek. Majoros Máté beszélt arról is, hogy ők jól együtt tudnak működni a méhésztársadalommal, de ha a szankciók miatt nem tudnak majd bizonyos kultúrákat (napraforgó, káposztarepce) termeszteni, az a méhésztársadalomra is rossz hatással lesz, mert ezeknek a méze a méhészeti bevételek jelentős szegmensét képviseli.
Szabóné József Csilla először arról beszélt, hogy a Syngenta a kutatás-fejlesztésben élen járó világcég, amely a zászlójára tűzte a fenntarthatósági programok fejlesztését, amelyek között a méhek védelme kiemelt szerepet játszik. Így például Magyarországon is bevezették a méhlegelő-telepítési programot, amivel sokat tesznek a méhek táplálékkal való ellátása érdekében. Kiemelte, hogy Magyarországon két nagyon előremutató dolgot tapasztalt az utóbbi időben. Az egyik az, hogy az idén megválasztott Mézkirálynő a Szent István Egyetem növényorvos hallgatója. Ez azért fontos, mert ő a méhészeket képviseli, miközben növényvédelmet tanul, tehát egyszerre látja mindkét oldalt. A másik kiemelésre érdemes dolog az, hogy egyes megyékben már megkezdődött a megyei agrárkamara a méhészek megyei képviseletének együttműködése.
- foglalta össze az alapvető elvárásokat Szabóné József Csilla.
A Portfolio Agrárszektor 2019 konferenciáról eddig megjelent cikkeink:
- Mi gyorsabb: a klímaváltozás vagy az agrárinnováció? - Így reagálnak az inputanyaggyártók
- Mindent eldöntő kihívás előtt a magyar családi gazdaságok: ezen múlik a jövőjük
- Bukások és szárnyalások: így zárja az évet a magyar állattenyésztés
- Így kell jól autóparkot fejleszteni: nem mindig az ár a legfontosabb
- Ezek a gyümölcsök az év legnagyobb vesztesei: nem kímélte az időjárás a magyar gazdákat
- Ezek a legújabb gabonapiaci kihívások! - Az alkalmazkodás lehetőségei Magyarországon
- Így veszik fel a harcot a munkaerőhiánnyal az agrárium nagyágyúi
- Nagy port kavart az új, magyar szupervédjegy: mutatjuk, mit gondolnak róla a szakértők
- Megszólaltak a szakemberek: nagyot bukhat az a magyar gazda, aki nem él ezzel a lehetőséggel
- Óriási birtokrendezés jön: a földtörvényre is hatással lesz
- A régi földértékelési módszerek teljesen elavultak: itt vannak az újak