Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Hektáronként 5 tonnát megközelítő búzahozamokat vár az idén a Gabonatermesztők Országos Szövetsége (GOSZ), így az össztermés az egymillió hektárnyi országos búzaterületen elérheti az 5 millió tonnát is - közölte Vancsura József, a GOSZ elnöke. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kimutatásai szerint a gazdálkodók az elmúlt évben 3,972 millió tonna búzát takarítottak be, így az idei termésmennyisége akár 20 százalékkal is meghaladhatja a tavalyit. A szokatlanul hűvös és csapadékos tavasz érdemben nem hátráltatta a növények fejlődését, így a búzaaratás "menetrendszerűen", július 5-10. között kezdődhet - mondta a GOSZ elnöke.
Vancsura József szerint a termelők az idén elégedettek lennének azzal, ha a tonnánkénti felvásárlási árak nem süllyednének 50 ezer forint alá. A felvásárlók viszont - jelentette ki Lakatos Zoltán, a Gabonaszövetség elnöke - azt valószínűsítik, hogy 50 ezer forint alatti induló árak alakulnak ki a hazai piacon, ez pedig mintegy 20 százalékos csökkenésnek felelne meg a 64 ezer forint körüli tavalyi betakarításkori árszinthez képest. A Gabonaszövetség egyébként a GOSZ előrejelzéseinél kevesebb, 4,4-4,5 millió tonnás össztermést prognosztizál, és megítélése szerint már csak a fuzáriumos gombafertőzések csökkenthetik a hozamokat, ha az időjárás csapadékos és párás marad.
A 4,4-4,5 millió tonnás termésmennyiség is azt jelentené, hogy az idén több mint 2 millió tonnás búzafelesleg képződhet a 2,3 millió tonnás belföldi étkezési, illetve takarmány- és vetőmagigényeken felül. Ezért a hazai áralakulás nem csupán a terményeredményektől, hanem az exportpiaci ártendenciáktól is függ. Az előrejelzések szerint a világ búzatermelése mintegy 50 millió tonnával nőhet tavalyhoz képest, így az idén meghaladhatja a 700 millió tonnát is. Az Európai Unióban 7 millió tonnás többlet lehet, miközben az európai régióban komoly értékesítési konkurenciát jelentő orosz, ukrán és kazah termelők együttesen 30 millió tonnás árualappal léphetnek a piacra.
A kínálat bővülése az árcsökkenés irányába hat, és a hazai termelők rövidtávú pozícióit az is gyengíti, hogy a betakarítás időszakában várhatóan gyenge lesz a felvásárlói kereslet. A kereskedők - állapította meg Lakatos Zoltán - nem kötnek határidős ügyleteket, mert a 2011-ben elfogadott "vis maior" törvény lehetővé teszi a gazdálkodók számára, hogy a szerződésekben kikötött árumennyiséget elháríthatatlan külső okra hivatkozva utóbb ne szállítsák le, így a tőzsdei üzletkötések túlságosan kockázatossá váltak. Az árajánlatokkal egyelőre a takarmánygyártók és a malmok is kivárnak, mivel abban bíznak, hogy a búzaárak a ma vártnál is jobban csökkennek.
A kereskedők előreláthatóan promt üzletekkel jelennek meg a piacon, a takarmány-feldolgozók és a malmok pedig többszöri kisebb vásárlásokkal töltik majd fel búzakészleteiket - tette hozzá Lakatos Zoltán. Vancsura József szerint a gazdálkodók a visszafogott keresletre különbözőképpen reagálhatnak, mivel anyagi helyzetük is eltérő. A nagyobb termelők a búza raktározásával kivárhatnak az eladásokkal, a kisebb gazdák jelentős része viszont azonnali értékesítésre kényszerülhet, mert a tavalyi aszály és az idei belvizek miatt nem tudott érdemi pénztartalékokat képezni.