Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia!
Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.
AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!
Kistermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre!
Várhatóan a szombaton dönt a kormány arról, mely mezőgazdasági termékek szállítása mentesülhet a július elsejétől hatályos, elektronikus útdíj (e-útdíj) megfizetése alól - közölte az agrarszektor.hu-val Czerván György, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) államtitkára. A tárca ez ügyben még egyeztetéseket folytat a Belügyminisztériummal (BM). A VM arra törekszik, hogy a mentesség a piaci szereplők és a termékek minél szélesebb körére terjedjen ki, de a végső döntést a költségvetési szempontok határozzák meg - állapította meg az államtitkár.
Mint ismert, az autópályák, az autóutak és a főutak használatáért fizetendő, megtett úttal arányos díjról szóló törvény felhatalmazta a kormányt arra, hogy rendeletben állapítsa meg azokat a szabályokat, amelyek mentesítik a mezőgazdasági termelők élőállat-szállító, illetve - betakarítás idején használt - terményszállító saját járműveit az új elektronikus útdíj megfizetése alól. Czerván György tájékoztatása szerint a rendelet kidolgozásáért azért a BM a felelős, mert a mentességi igazolások kiadása várhatóan a települési jegyzők hatásköre lesz. A mentességről szóló kormányrendeletnek július elsejétől hatályba kell lépnie és meg is kell jelennie - tette hozzá.
Borítékolható az élelmiszerdrágulás
A piaci szereplők körében ugyanakkor ma nagy a bizonytalanság amiatt, hogy az új szabályozást a gyakorlatban miként kell majd alkalmazni. Az útdíjat a 3,5 tonnánál nagyobb megengedett össztömegű járművekre kell megfizetni, de számos termelőnél gondot okoz, hogy a szállításokat nem saját gépjárműveik végzik. Emellett az eddigi értelmezések szerint a mentesség a feldolgozott mezőgazdasági termékekre nem terjedne ki, ezért az útdíj élelmiszeripari áremelkedést okozhat.
Mivel az útdíj azonos mértékben terheli majd a nem mentesített agrárgazdasági terméket, az alacsonyabb árkategóriájú árucikkeknél arányosan nagyobb drágulást válthat ki. Az Élelmiszer-feldolgozók Országos Szövetségének (ÉFOSZ) korábbi számításai szerint az áremelkedés akár a 30 százalékot is elérheti, a Baromfi Termék Tanács (BTT) pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy az útdíj szociális feszültségekhez is vezethet. Ugyanis éppen a kevesebbet kereső családok kiadásai nőhetnek jobban, ha az olcsóbb baromficikkek - így például a farhát -nagyobb mértékben drágulnak. A BTT számításai szerint az útdíj az ágazati termékeknél kilónként 10-20 forintos minimális pluszkiadást okoz, és ez az átlagosan 5 százalék körüli árnövelést tesz szükségessé az átadási árakban.
Vitatkozik a fejlesztési minisztérium
Nem osztja viszont az agrárgazdasági aggodalmakat a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium. A tárca szerint a lengyel és szlovák adatok azt mutatják, hogy az e-útdíj bevezetésekor és az azt követő fél évben az alapvető élelmiszerek ottani árai csak kismértékben, 1-4 százalékkal emelkedtek, és ennek az útdíjon kívül más okai is lehettek. Emellett az is tény, hogy a szűk kereslet miatt a termelők és kereskedők sok esetben nem tudják érvényesíteni a magasabb előállítási költségeket a fogyasztói árakban. A tavalyi gyengébb hazai terméseredmények nyomán például a pékek jelentős, 20 százalékos kenyér áremelést tartottak volna szükségesnek, de idén áprilisban a kenyér ára mindössze 1,3 százalékkal volt magasabb, mint 2012 augusztusában - közölte az NFM.
A tárca számítása szerint az e-útdíj felgyorsíthatja a hatékonyság növelését, mivel "a rendszerben jelentős tartalékok vannak". A költségadatok összehasonlításából például kitűnik, hogy a bérfuvarozók akár 30 százalékkal olcsóbban is képesek ellátni egy-egy feladatot a saját rezsiben szállítókhoz képest.