Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia!
Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.
AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!
Kistermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre!
"Az új Vidékfejlesztési Programmal is - csakúgy, mint a Nemzeti Vidékstratégia megalkotásánál volt - a cél az értékes, egészséges élelmiszer előállítása helyi energiából és nyersanyagokból úgy, hogy közben megőrizzük a talaj és ivóvízbázisaink egészségét, az élővilágot, a tájat és a magyar kultúrát; s mindezt úgy, hogy közben a lehető legtöbb ember számára biztosít megélhetést" - áll a Vidékfejlesztési Minisztérium közleményében, amelyet a 2014-2020-as vidékfejlesztési célokról szóló konzultációt követően adtak ki.
"Ennek érdekében már 2012-ben megkezdtük a tervezést - mondta V. Németh Zsolt vidékfejlesztésért felelős államtitkár. "Megalakult a Vidékfejlesztési Program szakmai döntéshozó szerve, kialakult a Projektiroda és a 9 munkacsoport, amelyek a programalkotáshoz szükséges szakmai hátteret biztosítják. 2013-ban elkészült a Program a fejlesztési célokkal és prioritásokkal, hogy társadalmi vitára bocsáthassuk. Szeptember 30-án pedig benyújtottuk a társadalmi és bizottsági egyeztetésre szánt változatát, amelyben már a részletesen kidolgozott fejlesztési igények és intézkedéstartalmak, valamint az intézkedésszintű forrásallokáció és indikátorok tervezése is szerepel." - mondta el.
Az eddigi négy elhatárolt támogatási tengely helyett a következő hétéves időszak intézkedéseit 6 prioritás, illetve a hozzájuk kapcsolódó 18 fókuszterület mentén jelöltük ki - folytatta V. Németh Zsolt. A beruházások a kertészet és állattenyésztésre, az élelmiszer-feldolgozásra, valamint a vízgazdálkodásra fognak koncentrálódni.
A korábbi LEADER tapasztalatokra építve, valamint az Európai Bizottság javaslata alapján, a jövőben az állampolgárok helyi szintű bevonásának eszköze lehet a CLLD, amely 6. prioritásként jelenik meg. A CLLD keretei között kap nagyobb szerepet a vidéki szegénység kezelése. Ezenkívül kezdeményezzük, hogy a jelenlegi LEADER Helyi Akciócsoportok bázisán, de kisebb, homogén, gazdaságilag együvé tartozó, de a megyehatárokat át nem lépő akciócsoportok alakuljanak ki - fejtette ki V. Németh Zsolt.
Hazánk 2014-2020 között a Fiatal gazdálkodók, valamint a Rövid ellátási lánc (REL) tematikus alprogram indítását is tervezi. A REL pedig rövid ellátási láncok kialakítását, szervezését, promócióját, valamint a termelői részvétel és felkészültség erősítését célozza meg.