Megvan, miért ütötte el Csányi a KITE Zrt.-től Bigét

agrarszektor.hu
Éles szavakkal bírálta Csányi Sándor OTP elnök-vezérigazgató a nádudvari KITE Zrt. logisztikai központjának mai átadásán azt a vállalkozót, akitől szerinte tavaly meg kellett óvni a KITE tulajdonlását, mert meglévő monopóliumát felhasználva a teljes agrárágazat versenyképességét veszélyezteti. Bár Csányi Sándor nevet nem említett, csak Bige Lászlóra, a péti Nitrogénművek Zrt. tulajdonosára célozhatott, mivel egy éve a Nitrogénművek kívánta felvásárolni a KITE Zrt.-t. Az új nádudvari logisztikai központot Csányi Sándor Orbán Viktor miniszterelnökkel együtt adta át.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Válaszokat akar a hazai agrárszektor legégetőbb kérdéseire? Jelentkezzen most kétnapos agrárkonferenciánkra!

"Külön öröm, hogy sikerült a KITE tulajdonlását megóvni egy olyan vállalkozótól, aki bizonyos területen meglévő monopóliumát felhasználva útonállással, az ágazatban megtermelt jövedelem nagy részének kiszivattyúzásával, a partnerek közötti piaci kooperáció helyett (...) a valódi verseny megakadályozására, törvénytelen és egyoldalú szerződéses feltételek elérésére használja fel pozícióját, veszélyeztetve a teljes ágazat versenyképességét" - fogalmazott az MTI szerint Csányi Sándor. A meg nem nevezett vállalkozó Bige László, a péti Nitrogénművek tulajdonosa lehet, mivel tavaly ez a cég akarta megvásárolni a KITE Zrt.-t, amelyet végül több tízmilliárd forintért Guba Sándor, a KITE egyik dolgozója vett meg, majd később a cégben az OTP is közvetett tulajdont szerzett.

Csányi képviselte a KITE tulajdonosokat

Csányi Sándor egyébként a KITE Zrt. mai logisztikai központjának átadásán a KITE tulajdonosainak képviselőjeként jelent meg, és az új komplexumot Orbán Viktor miniszterelnökkel együtt adta át. Korábban a kormány Csányi Sándor valamennyi agrárcégével stratégiai együttműködési megállapodást kötött, és kötelezettséget vállalt arra is, hogy támogatást nyújt a Csányi által tervezett mohácsi gigavágóhíd megépítéséhez is.

A mai telepátadón ugyanakkor a bankvezér több ponton bírálta a kormányt is, és például egyértelművé tette, hogy a földalapú támogatások, az állattartó telepek és az üzemméretek mostani szabályozásával sem ért egyet. Ma már ugyanis termékpályák versenyeznek, ami megfelelő nagyságú integrációt feltételez - mutatott rá.

Puskásék ma is végigvernék a világot, de hogyan?

Szerinte nem elfogadható, hogy a mezőgazdaságot, az élelmiszeripart úgy csináljuk, mint apáink, nagyapáink tették. Futballpéldával élve úgy fogalmazott: "Puskásék az akkori focival ma nem lennének sikeresek, de egy másként szervezett futballal végigvernék a világot, mint ahogy a mostani válogatott is erre készül".


Orbán Viktor Csányi Sándor szavaira reagálva kitért arra, hogy a nemzeti kormány az ágazat egészét nézi, és azt képviseli, hogy "a magyar földből maximálisan 20 százalék legyen a nagygazdaságok aránya". A modernség követelményének könnyebb megfelelni nagyipari keretek között - mondta a miniszterelnök, de szerinte a kis és közepes vállalkozásokat is be lehet illeszteni modern üzemként a jövő mezőgazdaságába.

Így alakulhatnak ki békés állapotok

Fontosnak nevezte, hogy az ágazat szereplői mindent megkapjanak, ami megilleti őket, és mindent tegyenek meg, amire képesek. "Ha e két dolog teljesül, igazságos, békés állapotok tudnak kialakulni" az agráriumban - mondta Orbán Viktor.

A következő 20 évben az ipar mellett a mezőgazdaság jelenti a magyar gazdaság fejlődésének kulcsát, és Magyarország nem lehet eredményes sikeres mezőgazdaság nélkül - jelentette ki Orbán Viktor, aki kiemelte a KITE nemzetstratégiai szerepét, és felidézte, hogy a társaság 75 ezer partnert integrál, komoly hangsúlyt helyez a kutatás-fejlesztésre, a szakmai továbbképzésre, és mint ilyen, "számíthat a magyar kormány forintokban is mérhető együttműködésére".

2014-2018 között megérkezik a fellendülés

Az elmúlt években 3 ezer milliárd forintot fordítottak fejlesztésre a mezőgazdaságban úgy, hogy a kormányzat valamilyen induló tőkét biztosított a beruházásokhoz - mondta a kormányfő. Orbán Viktor szerint 2010 és 2014 között Magyarország megújítása, átszervezése történt, 2014 és 2018 között pedig már "a fellendülésnek is meg kell érkeznie".

A mezőgazdaság és a vidékfejlesztés megbecsülése eredményezi a magyar fellendülést - tette hozzá a miniszterelnök, emlékeztetve adottságainkra, és megjegyezve, hogy a jó földjeink körülbelül 15 millió embert képesek ellátni egészséges élelmiszerekkel. Ez a két szám - 10 millió lakos és 15 millió ember ellátásnak a lehetősége - jól mutatja, milyen üzleti lehetőségek rejlenek az ágazatban - fűzte hozzá.

Eljött a piachódítások ideje

Úgy vélte, eljött az ideje, hogy a piacokon is nagyobb súllyal jelenjen meg a magyar agrárium: az európai uniós export mellett Bosznia-Hercegovinában, Oroszországban, Grúziában és Japánban, de megjelenik a célországok között India, Indonézia, Irak és Pakisztán is.

Szabó Levente, a KITE Zrt. vezérigazgatója arról számolt be az átadón, hogy az 1,4 milliárd forint saját forrásból megvalósított logisztikai központtal 30 új munkahelyet hoztak létre. A 7200 négyzetméter alapterületű épületben 5000 négyzetméteren alkatrészraktárt a további területen tranzitraktárt alakítottak ki. Az új logisztikai központ a mezőgazdaság szezonalitásához igazodó jelentős raktárkészlet, mintegy 40 ezer féle alkatrész egyidejű tárolására alkalmas - fűzte hozzá Szabó Levente.

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?