Újabb magyar agrár start-up siker: a precíziós terményszárításé a jövő

agrarszektor.hu
DELFIN Díjat nyert a Videokontroll, egy olyan innováció, amely a precíziós terményszárítást teszi lehetővé. A technológia lényege, hogy modern informatikai és információtechnológiai alkalmazások, a szárítástechnika és a kreatív műszaki megoldások révén optimalizálják a vízelvonás folyamatát.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

A DELFIN Díjat (Díj egy ELkötelezett, Fenntartható, Innovatív Nemzedékért) a Magyar Telekom alapította 2008-ban, és olyan vállalkozások tevékenységének elismerésére szolgál, amelyek fenntartható fejlődés iránti elkötelezettsége kimagasló, tevékenységükhöz viszonyított fenntarthatósági teljesítménye példamutató.

 

A most díjazott innovatív megoldások között a Videokontroll volt az egyetlen agráriumból érkezett start-up, miközben a zsűri más szakterületek kiválóságaiból állt és más szempontrendszer szerint is értékelt.
 
A technológia lényege:
A Videokontroll szemestermény-szárítóból kilépő levegő hőmérsékletét figyeli, ezek az adatok mindent elárulnak a vízelvonás folyamatáról. A szolgáltatáshoz szorosan hozzátartozik az optimálistól való eltérések feltérképezése és korrekciós lehetőségek ajánlása, együttműködés a tulajdonossal az optimalizálási folyamat végéig. A precíziós szárítás a fenntartható fejlődés három alappillérére támaszkodik. Szociális oldalról egészségesebb, kevesebb toxint tartalmazó takarmány és élelmiszer, amiből a kisebb raktározási veszteség okán több is hasznosul a korábbinál. Gazdasági oldalról kisebb energia költség mellett csökken a raktározási veszteség, több az értékesíthető termény. Ökológiai oldalról pedig csökken a környezeti terhelés, a korábbihoz képest csökkenő energia igény miatt kisebb a CO2 kibocsátás.

 

A Videokontroll a precíziós szárítás alapgépe, melynek lényege, hogy modern informatikai és információtechnológiai alkalmazások, a szárítástechnika és a kreatív műszaki megoldások révén optimalizáljuk a vízelvonás folyamatát. Ezzel a termény minőségének megőrzését helyezzük a középpontba, tiszteletben tartva a növénynemesítés és növénytermesztés eredményeit, valamint az állattenyésztés igényeit.

Ezzel a technológiával nő a hatékonyság és teljesülnek környezetvédelmi és fenntarthatósági elvárások, csökkenthető a toxinok mennyisége a raktározás során, egészségesebb takarmányt kapnak haszonállataink, egészségesebb ételhez jutunk mindannyian, ezért dolgozunk - mondja Speiser Ferenc Péter ügyvezető és fejlesztőmérnök a díjátadó kapcsán. A Videokontroll négy évtizednyi tapasztalatra épül, azoknak a mezőgazdasági vállalkozásoknak készült, akik rendelkeznek szemestermény-szárítóval. Rendszerünk ezeknek a sokszor százmilliós értékű gépeknek a precíziós beüzemelését és tűz elleni védelmét segíti - teszi hozzá.

A szárítókban átlagosan 100.000 m3 környezeti levegőt kell felmelegíteni 100-120°C-ra óránként, ami többnyire gázégőkkel történik. A szárító szezonálisan üzemel, de akkor folyamatosan, akár 30-50 napig is. Nem ritka a 20-30 milliós gázszámla egy szezonban. Az optimálisan üzemelő szárító egyenletesen fűti fel a terményt 50°C-ra, hogy az hatékonyan adhassa le a nedvességtartalmát. Ennek az optimumnak az elérésében segítünk partnereinknek, akik így szemestermény-szárítónként típustól függően 10-50% energiát takaríthatnak meg a korábbi felhasználáshoz képest, tájékoztat Speiser Gábor kereskedelmi igazgató.

Az esetek nagy százalékában egy év alatt megtérül a befektetés, a további években pedig javítja a gazdaság nyereségességét. A kisebb gázfelhasználás a CO2 kibocsátás csökkenését is eredményezi. Homogénebb nedvességtartalmú, ezért jobban raktározható, egészségesebb lesz a termény. Mindez együttesen a fenntartható fejlődés irányába hat.
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?