2024. november 21. csütörtök Olivér

Megvan a megoldás: erre nem vonatkozik az orosz embargó

MTI
Egy magyar-orosz mezőgazdasági vegyes vállalatként működő szarvasmarha-tenyésztési központ létrehozataláról tárgyalt Budai Gyula, a Külgazdasági és Külügyminisztérium miniszteri biztosa Moszkvában. Az uniós szankciók és az orosz embargó ellenére van esély a magyar-orosz agrár-együttműködésekre.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

A Hunland Trade Kft. a Voronyezsi terület kormányzatával közösen az Oroszország európai területének központjában lévő, Ukrajnával határos régióban szarvasmarha-tenyésztési központot akar létrehozni vegyes vállalat formájában. Ennek közreműködésével Magyarországról származó tenyészállatokkal egy új, genetikailag jó minőségű állományt akarnak kitenyészteni.

Budai Gyula szerint jó irányban haladnak a tárgyalások, így nagy az esélye annak, hogy a magyar-orosz vegyes vállalat létrejön. Ez példaértékű lenne Oroszországban, ahol az állategészségügyi szabályok igen szigorúak, ugyanakkor a projekt teljesen új dimenzióba helyezné a magyar-orosz mezőgazdasági kapcsolatokat, amelyek az árukereskedelemre korlátozódtak az utóbbi években.

Ez az elképzelés jól illeszkedik abba az orosz kormányzati elképzelésbe, hogy az ország 10 éven belül önellátó legyen a mezőgazdaságban, így az állattenyésztésben is. Az orosz állam is támogatja az ilyen projekteket, magyar részről pedig az Eximbankot akarják a vegyesvállalat létrehozatalába bevonni.

A miniszteri biztos úgy vélekedett, hogy a szankciók dacára a magyar vállalatok az oroszországi régiókban fejleszteni tudták az együttműködést partnereikkel, megtalálták az új piaci lehetőségeket az embargó miatt kiesettek pótlására. Magyarországnak ugyanakkor súlyos veszteséget jelent az orosz élelmiszer-behozatali korlátozás. Az elmúlt év utolsó negyedében 14,5 százalékkal csökkent a magyar-orosz áruforgalom, az idei év első negyedévében pedig több mint 50 százalékkal esett vissza.

Az Európai Unió tagjaként viszont tudomásul vesszük mind az uniós szankciós döntéseket, mind az orosz válaszlépéseket. Budai Gyula szerint azonban meg kell találni azokat a lehetőségeket, kitörési pontokat, amelyek alapján a magyar mezőgazdaság az állattenyésztésben, növénytermesztésben, -nemesítésben használt technológiákat át tudja adni Oroszországnak. Erre az együttműködésre ugyanis nem vonatkozik a szankciós politika, sem az embargó, így az orosz élelmiszerimport-korlátozás miatti külkereskedelmi veszteségeket Magyarország ilyen módon tudja felszámolni.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?