Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A kutatók egy Lettországban elejtett, afrikai sertéspestissel fertőzött vadkanból vették mintát a szérum elkészítéséhez. A legyengített vírust tartalmazó vakcinát kilenc vadmalacnak adták be a laboratóriumban. Ezután három vakcinázatlan, fertőzött malacot tettek az immunizált állatok mellé. Egy hónap múlva a kilenc vakcinázott malac közül hat az afrikai sertéspestis ellen antitesteket termelt, de a betegség jeleit nem mutatta. Vagyis a készítmény 66 százalékban hatásosnak bizonyult.
A malacok a táplálékkal, szájon át kapták a vakcinát. A kutatók szerint vadetetéssel a természetben élő állatokat is védetté lehet tenni (hasonlóan, ahogy a rókákat csalétkekkel immunizálják a vesztettség ellen.) Jose Angel Barasona, a tanulmány társszerzője szerint, ha a vakcina stabilan hatékonynak bizonyul, akkor megfékezheti az afrikai sertéspestis terjedését Európában és Ázsiában, ahogy az a klasszikus sertéspestis esetében is történt.
"A klasszikus sertéspestis ellen már valóban hatékony megoldásnak bizonyult a csalétkes vakcinázás Európában. Várhatóan a legyengített afrikai sertéspestisvírust tartalmazó vakcinák is hatékonyak lesznek" - mondta a hírrel kapcsolatban Linda Dixon, a kórt kutató brit csoport vezetője az Egyesült Királyság Pirbright Intézetben. Hozzátette: a kísérlet ígéretes, de hosszú út áll még a kutatók előtt, mire a vakcina terepen is felhasználható lesz.