Ördögi kör: a szúnyogok miatt pusztulnak a madarak

agrarszektor.hu
Csak az esős időjárás miatt érzékeljük úgy, hogy szúnyoginvázió van, valójában ugyanis folyamatosan csökken a repülő rovarok száma, ezért is fogy egész Európában a madárállomány. Az ördögi kör a szúnyogirtás megreformálásával megszüntethető lenne, ugyanakkor Magyarországon 30 százalékkal csökkent az olyan madarak száma, amelyek rovarral táplálkoznak, és segíthetnek a természetes irtásban. Főként azoknak madaraknak az állománya csökken, amelyek élete a mezőgazdasági jellegű területekhez kötődik.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

A fecskék a hosszú távú viselkedésmódjuk miatt sokkal inkább kitettek a környezeti változásnak, Magyarországon azonban a költőhelyek bizotsítása és a rovartáplálék hiánya tovább fokozza az állománycsökkenést - mondta az InfoRádióban Halmos Gergő, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) ügyvezető igazgatója. Ez az oka annak, hogy nem csak Európában, de Magyarországon is drasztikusan csökken a fecskék száma. 

A nyár egyik legfontosabb és legszínvonalasabb eseménye a Kelet-magyarországi Agrárfórum, amelyet augusztus 9-én rendez meg Hajdúböszörményben a Portfolio gazdasági portál. A konferencia napirendre veszi az agrárium legjelentősebb és legaktuálisabb témáit az ágazat csúcsvezetőinek és döntéshozóinak részvételével. Szó lesz a magyar agrárgazdaság agrárpolitikai célkitűzéseiről, a nagy horderejű földszabályozási változásokról, a nyereséges növénytermelés alapvető feltételeiről és az állattenyésztés előtt álló fejlesztési-piaci lehetőségekről. A konferencia a Hajdúsági Expó programsorozatába illeszkedik, amely a térség legnagyobb agrárkiállításával és gépshow-jával is várja az érdeklődőket. Az augusztus 9-i konferencián a részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Regisztráljon most!

Hiába érzékeli azonban úgy az ember, hogy szúnyoginvázió van, és több a rovar, ez csak az esős időnek köszönhető, ilyenkor ugyanis tömegesek jelennek meg a szúnyogok a számukra kedvező helyeken, ez azonban csak egy-egy kiemelkedő időszakot jelent - hangsúlyozta az ügyvezető igazgató. Hozzátette, hogy Nyugat-Európában kimutatták, hogy már a védett területeken is 40-45 százalékkal csökkent a repülő rovarok állománya pár évtized alatt. Mivel az ökoszisztéma egy egyensúlyi rendszer, ha nem szaporodnak a fecskék, az kihat a táplálékuk, a repülő rovarok állományára is, tehát ha nincs elég rovar, kevesebb a fecske is.

A szúnyogirtással kapcsolatoban Halmos Gergő kiemelte, hogy fontos lenne olyan módszereket alkalmazni, amelynek eltérnek a mostani légi irtásban használt "generál módszerektől", a mostani szerek ugyanis nem csak a szúnyogokat, hanem minden repülő rovart kiirtanak. Ennél jobb a célzott biológiai védekezés, Magyarországon is évek óta vannak erre kezdeményezések, ezek azonban "még nem törték át a döntéshozók ingerküszöbét". Az utóbbi két évtizedben több mint 30 százalékkal csökkent azoknak a madaraknak (fecske, mezei pacsirta, tövisszúró gébics) a száma, amelyek nagyon elterjedtnek - közönségesnek - számítottak, és segíthetnének a természetes irtásban. Elsősorban azon madarak állománya csökken - itthon is és Európában is -, amelyek élete a mezőgazdasági jellegű területekhez kötődik.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?