Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Parazitákat és vírusokat mutattak ki a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) laboratóriumi vizsgálatai a Balatonban elpusztult gardákban, de a kórokozók önmagukban nem okozhatták volna a halak elhullását. A NÉBIH szerint a gardák pusztulásában az elmúlt időszak szélsőséges hőingadozása is szerepet játszhatott. A vizsgálatokat még nem zárták le.
A NÉBIH Állat-egészségügyi Diagnosztikai Igazgatóságához június elején érkeztek gardatetemek laboratóriumi vizsgálat céljából - közölte az agrarszektor.hu-val a hivatal. Az elhullás oka összetett, mivel a NÉBIH laboratóriumai több - önmagukban pusztulást nem eredményező - kórokozót mutattak ki, köztük paraziták és vírusok jelenlétét. Ugyanakkor e kórokozók kizárólag a halakra veszélyesek - hangsúlyozta a hivatal kommunikációs osztálya.
A NÉBIH szerint az elhullásban a környezeti tényezők is szerepet játszottak, mivel az elmúlt időszak szélsőséges időjárása, a gyorsan váltakozó hűvös, esős, szeles napok, és az azokat követő hirtelen felmelegedés miatti nagy hőingadozás megviselte a halak szervezetét. Mindezt az elhullás mértékének utóbbi napokban tapasztalt csökkenése is alátámasztja. A vizsgálatok azonban még folynak, és azok lezárásáig a NÉBIH részletesebb tájékoztatást nem ad.
Mint ismert, a közelmúltban mintegy 20 ezer gardatetemet gyűjtöttek be a Balatonnál. Bár tavasszal természetes jelenség egy bizonyos fokú halpusztulás, ez leginkább a busát és az angolnát szokta érinteni, a gardát igen ritkán. Ezért is volt különös, hogy május végétől jelentősebb mennyiségű gardapusztulást tapasztaltak a Balatonban, ami kortól függetlenül érintette az átlagosan 20-25, maximum 30-40 dekagrammos egyedeket. Az elhullás gócokban jelentkezett, vagyis akadtak partszakaszok, ahol nem láttak tetemeket, és volt, ahol tömegesen sodródtak a partközelbe.