Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Tolna megyében a vetésterület több mint felén elvégzett betakarítás után 6-6,2 tonna a kukorica termésátlaga - közölte a Tolna Megyei Kormányhivatal Földművelésügyi Igazgatósága hétfőn az MTI-vel. Palásti Barbara igazgató tájékoztatása szerint a 101 504 hektáros vetésterület 60 százalékán, 60 400 hektáron végeztek a termelők a betakarítással.
Az eddigi terméseredmények lényegesen jobbak a tavalyinál; 2012-ben a rendkívüli aszály miatt az igazgatóság felmérése szerint átlagosan mindössze 3,299 tonna termett a takarmánynövényből.
Az igazgatóság vezetője beszámolt arról is, hogy Tolnában néhány táblán tapasztalták a kukoricamoly kártételét, amiből esős időben a fuzáriumgombák, száraz időben pedig a toxinok szaporodhatnak el. Az idén csekély mennyiségű az így fertőzött kukorica, ezért a múlt évhez hasonló problémára nem számítanak - tette hozzá.
A takarmánynövényért - amelynek Tolnában mintegy tíz százalékát használják fel etanol előállítására - tonnánként 38-42 ezer forintos árat kínálnak a felvásárlók. Maros Norbert, a Tolna Megyei Mezőgazdasági Termelők Szövetségének titkára úgy vélte, a terméshozamok jobbnak ígérkeznek, az árbevételre ez nem érvényes. A szövetség 6-7 tonnás termésátlagra számít, a felvásárlók jelenleg 38-41 ezer forintot kínálnak tonnánként.
Varga András, a szövetség gabonaválasztmányának elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy az idei termés 1-1,5 tonnával elmarad a tízéves átlagtól, és a tavalyihoz képest 50 százalékkal alacsonyabb áron lehet értékesíteni a kukoricát.
Jelezte, ennek oka részben az, hogy Romániában közel négymillió tonnával több kukorica terem az idén a tavalyinál. A romániai termelők ugyanarra a piacra dolgoznak, mint a Tolna megyeiek, de logisztikailag jobb helyzetben vannak - jegyezte meg.
Hozzátette: az is befolyásolja a piaci folyamatokat, hogy mezőgazdasági termelést érintő időjárási kockázatok kezeléséről szóló - vis maior - törvény miatt a kereskedők óvatosabban kötnek megállapodásokat, mivel a termelők a rossz időjárásra hivatkozva elállhatnak a szerződés teljesítésétől.