2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina

Nagyon sok a búza és a kukorica a FAO szerint

MTI
Búza és kukorica bőségesen áll rendelkezésre, és újra erőre kapott az olajosmag-termesztés. Éves összevetésben több mint 10 százalékkal drágultak az alapvető élelmiszerek. A FAO előrejelzése szerint az ellátás zavartalan lesz globálisan.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Kiegyensúlyozott az alapvető termények nemzetközi piaca, de a szállítási költségek és az importmennyiség növekedése miatt a globális élelmiszerkivitel értéke meghaladja idén az 1300 milliárd dollárt, ami 10 százalék fölötti növekedést jelent tavalyhoz képest - olvasható az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) új, kétévente megjelenő előrejelzésében. Az élelmiszerimport értéke a világ fejletlen térségeiben még nagyobb mértékben emelkedik, mivel nagyobb mennyiségben importálnak húst, cukrot, tejtermékeket és olajos magokat. A hal kivételével minden élelmiszerkategóriában nő az importált áruk teljes értéke.

Eközben megfordult az utóbbi két hónap trendje, és az élelmiszerek ára újból emelkedni kezdett májusban. A FAO által számított árindex 2,2 százalékkal 172,6 pontra nőtt az előző havi 168,9 pontról. Tavaly májusban 156,7 ponton állt a mutató, azaz több mint 10 százalékkal drágultak az alapvető élelmiszerek éves összevetésben.

Májusban a cukor kivételével minden alapvető élelmiszer-alapanyag drágult, a legnagyobb mértékben a tejtermékek. A cukorárindex 2,3 százalékkal 227,9 pontra, 13 havi mélypontra, süllyedt, és 5,2 százalékkal marad alatta a tavaly májusi 240,6 pontnak.

A tejtermék árindex havi szinten 5,1 százalékkal 193,0 pontra nőtt, éves összevetésben pedig több mint 51 százalékkal. Viszont így is 30 százalékkal marad el a 2014 februárjában mért csúcsértékhez képest.

A gabona árindex 1,4 százalékkal 148,1 pontra emelkedett az áprilisi 146,0 pontról, de 2,9 százalékkal marad el az egy évvel korábbi 152,5 ponttól. A húsfélék ára enyhén emelkedett májusban, a húsárindex 2,5 ponttal 171,7 pontra nőtt. A növényi olaj- és zsírfélék árindexe 4,7 százalékkal 168,7 pontra ugrott májusban, miután az előző három hónapban rendre csökkent az index.

A FAO előrejelzése pozitív képest fest a nemzetközi élelmiszerpiacokról a jövőre nézve is. Az ellátás zavartalan lesz globálisan, bár helyi szinten lehetnek ettől eltérő folyamatok.

A búza világkereskedelmi árában nem várható ingadozás, főleg nem a szezon elején, míg a szemes termények rekordközeli termése garantálja az intenzív versenyt a beszállítók között. Bár valamelyest csökkenhet a globális tartalék rizsből, a kínálat miatt nem kell aggódni.

Az olajnövények termelése hatalmas ugrás előtt áll a 2016-17-es szezonban, főleg a kiemelkedő szójatermés okán. Várhatóan ez a trend folytatódik a 2017-18-as szezonban is, ami az árakra is hatással lesz.

Globálisan nézve a hústermelés már a harmadik egymást követő évben stagnál a kínai piac várható visszaesése miatt, növelve az Egyesült Államokból és Indiából érkező import súlyát. Az előrejelzések szerint a tejtermelés világszerte 1,4 százalékkal bővül, legerősebben Indiában.

A FAO legfrissebb, gabonakészletek és -igények gyorsjelentése 2594 millió tonnára becsüli az összesített gabonakibocsátást, fél százalékkal kisebbre az előző évinél. A felhasznált gabona mennyisége eléri a 2584 millió tonnát. A kereslet várhatóan alulmarad a termeléshez képest, így a gabonakészletek a jövő évi szezon végére 703 millió tonnára emelkednek, kis mértékben meghaladva az idei évre jósolt rekordszintet.

Súlyozott mutatót publikál a FAO
A FAO élelmiszerár-indexe egy kereskedelemmel súlyozott mutató. Az öt legfontosabb élelmiszer alapanyag - növényi olajok, szemes termények, húsfélék, tejtermékek és cukor - nemzetközi piaci árait veszi figyelembe.


A készletekre vonatkozó előjelzések jelentős mozgásokat valószínűsítenek Kínában. Az ázsiai országban a szemes termények jelentősége csökken a búzával és a rizzsel szemben, de általánosságban elmondható, hogy a készletek bőségesek lesznek.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?