Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Az első kísérleti magminták augusztus 27-én fognak megérkezni a vetőmagraktárba. Andreas Börner professzor, a Leibnitzi Növénygenetikai és Terménykutató Intézet (IPK) génbankjának illetékese elmondta, hogy öt növény - a búza, a rozs, a borsó, a saláta és a káposzta - magjaival fognak hozzájárulni a kutatáshoz. A magok a kísérleti mezőkön tavaly termesztett növényekből számaznak.
- tette hozzá Börner.
A következő 2-3 évben kilenc másik termény magja fog érkezni. A vetőmagokat mínusz 18 Celsius-fokon fogják tárolni a globális magtárban, ahol már több mint egymillió faj magját őrzik a földrengés- és atombiztos tárolóban. Párhuzamosan az öt génbankból származó mintákat az IPK speciális tárolóiban is elhelyezik mínusz 196 Celsius-fokos folyékony nitrogénben, hogy lassítsák öregedési folyamatukat.
- mondta Manuela Nagel, az IPK Génbankjának kutatója.
Asmund Asdal, a NordGen norvég kutatóközpont vetőmagtár koordinátora szerint a kísérlet páratlan lesz. A szakember elmondta, hogy a jövő nemzedékeinek értékes információkkal fog szolgálni a magok életképességéről és pontos ismereteket nyújt ahhoz, milyen gyakran kell a magokat megújítani.
A magkonzerválás fő alapelve, hogy a jól megszárított és lefagyasztott vetőmagok nagyon hosszú ideig életképesek maradnak. Hogy milyen hosszú ez az időtartam, egyelőre nem ismert a kutatók előtt, akik feltételezik, hogy számos faj magjai akár évszázadokon át is életképesek maradnak. A magbankban idén elhelyezett vetőmagokat 2030-ban fogják tesztelni, és az azonos magmintákat utána minden tíz évben egészen 2120-ig.