Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Kovács István az Agroinform.hu online konferenciáján elmondta, hogy a kukorica betakarítása csaknem befejeződött. Idén a hőstressz miatt a termésátlag a tavalyi hektáronkénti 7,5-8 tonna helyett csupán 5,5-5,7 tonna, így az össztermés mintegy 5 millió tonna lesz, szemben a tavalyi 6 millió tonnával. Bár a térségben előfordulnak még rosszabb termésátlagok (Romániában 3, Bulgáriában 4 tonna), Európa össztermelésére nem gyakorolt negatív hatást az időjárás (Ausztriában 10, Németországban 9 tonnát értek el). A világtermelés a tavalyi 1,2 milliárd tonnás mennyisége is gyakorlatilag teljesülni fog 2024-ben - tette hozzá.
A nyári hőstressz eredményeként a hazai jegyzésárak a korábbi 15-20 százalékos elmaradás után mára beérték a MATIF párizsi árutőzsde jegyzésárait (a 41. héten ez tonnánként mintegy 86 ezer forint volt), így célszerűnek tűnik most értékesíteni a betakarított terményt - mutatott rá Kovács István.
Idén a termés mintegy 30-40 százaléka fertőzött kisebb-nagyobb mértékben gombaméreggel (mikotoxin), mivel a hőstressz miatt legyengült növények könnyebben tudtak fertőződni gombákkal. Ezt a folyamatot a kártevők (például kukoricamoly) fokozottabb jelenléte is erősítette. A határérték feletti toxinszinttel rendelkező kukorica takarmányként nem, csupán bioüzemanyag-előállítás céljára értékesíthető, jelentősen nyomottabb áron - jegyezte meg a szakember.
Véleménye szerint ahol a termésátlag elérte a 7-8 tonnát, a kukoricatermesztés idén is jövedelmező volt, ahol azonban a szárazság és a kártevők miatt komolyabban károsodott a termés, veszteséget termelt. A kedvezőtlen idei tapasztalatok nyomán jövőre várhatóan csökkenni fog a kukorica termésterülete az idei 870 ezer hektárról, jelentősen elmaradva az egy évtizeddel ezelőtt jellemző 1,2 millió hektár körüli szintektől.
A 100 százalékban magyar tulajdonú KITE Mezőgazdasági Szolgáltató és Kereskedelmi Zrt. az ország piacvezető mezőgazdasági integrátora, a nádudvari központú csoport 5 régióba és 20 alközpontba szervezett kereskedelmi és szolgáltató hálózattal rendelkezik, 1800 dolgozót foglalkoztat. A nyilvános cégadatok szerint tavaly mintegy 495 milliárd forint árbevételt ért el a megelőző évi 610 milliárd után. Adózás utáni eredménye 2023-ban 15,3 milliárd forint volt, a 2022-es 25,3 milliárdot követően.