2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
Drasztikus változások jöhetnek a mezőgazdaságban az orosz-ukrán háború miatt

Drasztikus változások jöhetnek a mezőgazdaságban az orosz-ukrán háború miatt

agrarszektor.hu
Koronavírus-járvány, afrikai sertéspestis, baromfi-influenza, műtrágyahiány, a világszerte meglóduló infláció vagy a brit európai uniós tagság megszűnése után felerősödő sofőrhiány - csak néhány olyan sokkhatás, amely 2021-ben befolyásolta az agrárszektor működését. De mik az idei évre vonatkozó várakozások? Valóban fordulóponthoz érkezhet a Green Deal? Milyen kilátásai vannak a hazai és az európai mezőgazdaságnak? Ezekre mind választ kaphattunk!

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Zajlik az élet a mezőgazdasági mind globális, mind hazai szinten is. Számos kérdés felmerülhet bennünk, a zöldség,-gyümölcstermesztől kezdve, a tejtermelésen át, egészen az állattenyésztésig. Az elmúlt években mondhatni, hogy sorra érték a csapások a gazdálkodókat, és a szakemberek egyértelműen hangoztatták azt, hogy 2022 bizony nem a beruházások, hanem a túlélés éve lesz. Szabó Levente, a Takarékbank elnök-vezérigazgatója, az MKB Bank Nyrt. egyedi kiszolgálásért felelős üzleti vezérigazgató-helyettese mondta, globálisan kell gondolkozni, átfogóan kell látni a világ dolgait, de helyi szinten is megoldásokat kell találni és cselekedni. Céljuk, hogy hozzájárulhassanak a vidék és az élelmiszer-ágazat fenntartható fejlődéséhez.

Nem lélegezhetnek fel idén a gazdák

Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke kihangsúlyozta, hogy az öntözésfejlesztésnek kellene a legmeghatározóbb támogatásnak lennie, ebből azonban nagyon rosszul állunk: az unióban nagyjából 10%-át öntözik a művelhető területeknek, ez Spanyolországban eléri a 20%-ot (úgy, hogy kevesebb édesvizük van, mint például Magyarországnak), hazánkban azonban ez a szám mindössze 2%. 

Ha ebben nem tudunk előre lépni, nagyon nagy baj lehet, főleg a kertészetekben, de minden más ágazatban is kritikus lehet a helyzet emiatt.  

Hollósi Dávid, a Takarékbank Zrt. Takarék Agrár Üzletágának ügyvezető igazgatója felhívta a figyelmet arra, hogy ez az év nem a beruházásokról fog szólni, hanem arról, hogy a megváltozott helyzethez igazodni tudjanak a szereplők. Héjja Csaba, a Takarékbank agrár elemzője egy igen elgondolkodtató mondatot mondott el előadása során:

A műtrágya esetében az elérés fontosabb, mint az, hogy mennyibe kerül   

- ezzel is alátámasztva a helyzet súlyosságát. 

A háborús helyzet egyik tanulsága

Azt már tudhatjuk, hogy a szomszédban dúló háború számos problémát okozott az élet minden területén, ami pedig a mezőgazdaságot illeti, egy fontos dologra rámutatott: a logisztikára. Nagyon fontos, hogy egyik pontból a másikba hogyan jutnak el a termények, az élelmiszerek és minden más is. A konfliktus azonban a szállítást is teljesen felborította, az árakat pedig feljebb nyomhatja. Magyarországon a közúti szállítás a leghangsúlyosabb, mintegy 60%, majd ezt követi a vasút és a víz, 20-20%-kal. A költségeket tovább tolhatja a benzin és az energia emelkedése. 

Mi várható a különböző ágazatokban?

Apáti Ferenc, a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke a kerekasztal-beszélgetés során szintén elmondta, hogy ez az év a túlélés éve lesz. Többszörösére emelkedett az energia, földgázára, a munkaerő, a növényvédők ára és műtrágya ára is. A beruházási költségek is megduplázódtak az utóbbi 2-3 évben. Mindezek mellett az időjárásnak is nagyban ki van szolgáltatva az ágazat, hiszen a tavaszi fagyok könnyen kárt okozhatnak a gyümölcsösökben. 

Akinek idén a túlélés mellett sikerül beruháznia és fejlesztenie, akkor nagyon nyerhet 1-2 év múlva  

- vélekedett Apáti Ferenc. 

Harcz Zoltán, a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács ügyvezető igazgatója elárulta, hogy a tejágazatban annyira nem rossz már a helyzet. Mint fogalmazott, nehéz kiszolgálni az igényeket, de víz felett tudnak és tudtak maradni, de a jövő nagyon kérdéses még. Hozzátette, hogy szinte hihetetlen, hogy mennyit drágultak a tejtermékek is, a félkemény sajtok is 2400 forint felett kaphatóak. Csorbai Attila, Baromfi Termék Tanács elnök-igazgatója kifejtette, hogy tartani kell attól, hogy ha nem múlik el az ársapka, akkor kikopik a boltból a csirkemell. Lényegesen magasabbak a költségek, mint a rögzített árak. De nem ez az egyetlen, ami gondot okoz, hiszen a madárinfluenza és a csökkenő húsfogyasztás is problémát jelent. 

Egy dolgot kell látni: mi ebben a háborúban gazdaságilag benne vagyunk  

- mondta Petőházi Tamás, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke. A szakember hozzáfűzte azt is, hogy a háború ráébresztette az uniót is arra, hogy enyhíteni kellene a zöldítési követelményeken. Nem lehet elmenni amellett sem, hogy a kialakult helyzet tovább növelheti a kritikus élelmezési szinten lévő emberek számát az észak-afrikai térségekben. Wagenhoffer Zsombor, a Magyar Állattenyésztők Szövetségének ügyvezető igazgatója, mint mondta, pillanatnyilag jók az árak az ágazatban, de ez "még nem okoz jó kedvet". A szakember is megemlítette a sertéságazat kritikus helyzetét, amit tovább tetézhet az, hogy Kínában ismételten felütötte a fejét a koronavírus-járvány. 

Fordulóponthoz érkezhet a Green Deal?

Bizonyára mindenki számára megosztó a Green Deal, ám most úgy tűnik, hogy a háború miatt ez is fordulóponthoz érkezhet: a kerekasztal-beszélgetés szakemberei egyértelműen úgy gondolják, hogy az EU visszafordulhat ettől a "zöldítéstől", sőt, lényegében ez már el is kezdődött. 

Címlapkép forrása: Getty Images
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?