Ellepték a kertet a levéltetvek? Így lehet a legolcsóbban megszabadulni tőlük!

Ellepték a kertet a levéltetvek? Így lehet a legolcsóbban megszabadulni tőlük!

A levéltetvek a szántóföldek, a gyümölcsösök és a kertek ádáz kártevői, amelyek - hathatós védekezés híján - képesek hihetetlen mértékben elszaporodni a növényeken, és óriási károkat okozni. Hétről hétre növényorvosok és növényvédelmi szakemberek foglalkoznak vele, hogyan és mit lehet tenni ellenük.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

A szívó kártevők közé tartozó levéltetvek minden tavasszal a zöld hajtások kifejlődése után szoktak megjelenni a növényeken. Az áttelelő alakok létrehozzák a szárnyas nemzedékeket, melyek feladata a faj egyedeinek szétterjesztése. A növényeken megtelepedve újabb, már szárnyatlan levéltetű nemzedékek sorát hozzák létre. Az új egyedek együtt, egy telepben élnek, a levelek hátoldalán maradva. Több, eltérő színű fajuk is létezik, ezek lehetnek sárga, fekete és zöld színűek is. Károkozásuk két részből áll: a növényi nedvvel táplálkozva szívogatják a leveleket, amelyek ennek következtében eltorzulnak, összesodródnak, sőt, gyakran el is színeződnek (alma, ribizke esetén megvörösödnek), valamint különböző veszélyes növényi vírusokat is terjesztenek, amivel szintén rengeteg fejfájást tudnak okozni a gazdáknak.

A levéltetvek elleni védekezésnél az egyik legfontosabb tényező az időzítés. Akkor a leghatékonyabb a védekezés, ha már a szárnyas nemzedék ellen sikerül fellépni, és megakadályozni a további nemzedékek létrejöttét és elterjedését. Aki ezzel elkésett, annak nincs más hátra, mint folyamatosan védeni a növényeit a rovarok újabb és újabb nemzedékeivel szemben. Erre számos szabad forgalmazású és engedélyezett szer létezik, ezek közül néhány (a káliszappan-, a napraforgó olaj- és a paraffinolaj- tartalmúak) az ökológiai termesztés során is alkalmazható, mások pedig garantáltan méhkímélő hatóanyagot tartalmaznak, mint például a Mospilan, Pirimor és a Teppekki. A szakemberek nem győzik hangsúlyozni, hogy ezeknek a szereknél az alkalmazásra vonatkozó részletes előírás a mindig megtalálható az adott szer csomagolásán, és hogy az ott leírtaktól semmilyen körülmények között nem szabad eltérni.

Azonban annak se kell keresztet vetnie a levéltetvek által megszállt növényekre, aki nem szeretne vegyszereket használni a kertjében. Dr. Némethy Zsuzsanna, okleveles növényvédelmi szakmérnök az Agrárszektor kérdésére elmondta, hogy a védekezés mindig attól függ, hogy milyen környezetben, valamint milyen és mekkora növényeket szeretne az ember megszabadítani a kártevőktől, mert a szakember ezeknek az adatoknak az ismeretében tud megalapozott tanácsot adni az alkalmazandó szerek és módszerek tekintetében. A szakember szerint a legegyszerűbb biológiai védekezés az, ha az ember slaggal, erős vízsugárral lecsapatja a növényről a levéltetveket. Megfelelő hozzáférhetőség esetén ugyancsak működőképes és lehet az a megoldás is, ha a gazda metszőollóval levágja a levéltetvek által fertőzött részeket, és ezeket a növényektől elkülönítve összegyűjti, majd gondoskodik a megsemmisítésükről. Dísznövényeknél a mosószeres vizes permetezés is működhet, de csak addig, amíg a levelek egyenesek, és nem kezdtek el összesodródni.

Dr. Némethy Zsuzsanna azt is elmondta, hogy az interneten a különböző fórumokban számos tanácsot és módszert lehet találni, amelyek mindegyike "garantáltan hatásos" a levéltetvekkel szemben. Ezeket azonban érdemes bizonyos kétkedéssel fogadni, egészen addig, amíg egy megbízható szakember meg nem erősíti őket. Példaként hozta fel a dohányleves kezelést, amelyet a kiázott nikotin miatt egy időben valóban használtak növényvédelemre, de ez mind a növényre, mind az emberre veszélyes lehet, így Dr. Némethy Zsuzsanna semmiképp nem ajánlja ezt. A fokhagymás módszerre, amely szerint félbevágott fokhagymagerezdeket kell a földbe dugni a védeni kívánt növény körül, a szakember elmondta, hogy nem biztos benne, hogy a bizonyítottan baktériumölő hatású fokhagyma jó-e a levéltetvek távoltartására, mindenesetre ez az eljárás több növény esetén még drágább is lehet, mint egy rovarirtószer megvásárlása. A szakember hasonlóképpen nyilatkozott a földbe elásott banánhéjak levéltetű-riasztó hatását illetően.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?