A megállapodást az uniós magyar elnökség képviseletében Nagy István agrárminiszter jelentette be szerda éjszaka, a Mezőgazdasági és Halászati Tanács (AGRIFISH) kétnapos brüsszeli ülését lezáró sajtótájékoztatóján. Az agrárminiszter szerint "emberfeletti munka" volt az egyhangú megállapodás elérése, mivel nagyon szűk volt a mozgástér, és keresni kellett a minden tagállam számára megfelelő kompromisszumokat. Mint mondta, "Magyarország nem rendelkezik tengerrel, ezért kívülállóként nem volt érintett ebben a csatában, azonban épp ez segített a tárgyalások lebonyolításában".
A lehető legintenzívebben próbáltuk arra sarkallni az érintett feleket, hogy megtaláljuk a kompromisszumot. Arra, hogy ezt a megállapodást egyhangúlag fogadják el, már tíz éve nem volt példa. A rendelet segíteni fogja, hogy Európa halászai tudják továbbra is végezni a dolgukat úgy, hogy közben a tengeri ökoszisztéma, tengeri halállomány tudjon fejlődni, és fenntartható legyen
- mondta.
Kosztasz Kadisz halászatért és óceánokért felelős uniós biztos a sajtótájékoztatón hangsúlyozta: meg kell őrizni a veszélyeztetett halállományokat, miközben biztosítani kell, hogy a halászok folytatni tudják tevékenységüket. A megállapodás a halászati kvótákról ebbe az irányba mutat - emelte ki. Mint mondta, két fontos régióval kapcsolatban született kompromisszum: az Atlanti-óceán és az Északi-tenger esetében 16 fenntartható kifogható mennyiségről állapodtak meg, míg a Földközi-tenger és a Fekete-tenger térségében olyan intézkedéseket fogadtak el, amelyek csökkentik a halászati állománypusztulást, ugyanakkor javítják a halászok gazdasági lehetőségeit.