Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Nagy István kifejtette: a gazdasági nehézségek - a háború, a csökkenő terményárak és a kiszámíthatatlan időjárás - ellenére 2023-ban az agrárkifizetések értéke 1400 milliárd forinttal új rekordot ért el, amely közel háromszorosa a 2010-es 533 milliárd forintnak. Ezen belül a 2021-ben elindított, a rendszerváltást követő legnagyobb mezőgazdasági és élelmiszeripari fejlesztési programban, a vidékfejlesztési programban rekordösszeg, 750 milliárd forint jutott a gazdálkodókhoz.
A programban tett kormányzati kötelezettségvállalás tavaly év végére meghaladta a 3400 milliárd forintot, 50%-kal haladva meg a 2021-es értéket. Az állattartók versenyképességét az elmúlt két évben összesen 2500 projekt 430 milliárd forintos támogatása javította. A tavalyi egységes kérelmekre előleg- és részfizetés formájában 152 ezer gazdálkodó 419 milliárd forinthoz jutott február közepéig - fogalmazott a tárcavezető. Nagy István elmondta, az idén elindulhat annak a 2900 milliárd forintnyi, 2027-ig szóló vidékfejlesztési támogatásnak a felhasználása, amelyből 600 milliárd forint uniós, 2300 milliárd kormányzati forrású. Ebből 1500 milliárd forint gazdaságfejlesztésre megy.
Az agrárminiszter hozzátette: az első pályázati felhívások már elkészültek. Márciusban megismerhetők lesznek a mezőgazdasági és élelmiszeripari beruházások első pályázati felhívásai, áprilisig véglegesítik a mezőgazdasági üzemek új öntözésfejlesztési támogatási konstrukcióját, és nyárra elkészül a generációváltást segítő támogatási csomag. Az év végén pedig a precíziós gazdálkodást vagy terménytisztítás-szárítás technológiai megújulását segítő beruházási programokat hirdetnek meg - mondta.
Nagy István hangsúlyozta: a beruházási támogatásoknál utófinanszírozás helyett a költségek 25%-áig előfinanszírozást biztosít az agrártárca előlegként, hogy ezzel is támogassa a gazdálkodókat. A likviditást támogató konstrukciókról szólva kiemelte az 5%-os kamattal elérhető Agrár Széchenyi Kártya MAX+, programot, a 9,9%-os önkéntes kamatplafont, valamint a kamatstopot.
Az európai gazdatüntetésekre kitérve elmondta, hogy a demonstrációk már eredménnyel jártak: megbukott Brüsszel növényvédőszer használatra irányuló javaslata és az Európai Bizottság is javaslatokat vár a tagállamoktól a Közös Agrárpolitika végrehajtásával kapcsolatban. Magyarországnak számos javaslata van a termelőket érintő adminisztratív terhek csökkentésére és a júliusban kezdődő magyar uniós elnökség során ezek napirendre kerülhetnek - fogalmazott Nagy István. Versenyképes gazdálkodók nélkül az agrárium nem lehet versenyképes, a kormány feladata a megfelelő gazdasági környezet kialakítása és működtetése - zárta beszédét a tárcavezető.