Itt a bejelentés: teljesen megváltozik a területalapú támogatások ellenőrzése

Itt a bejelentés: teljesen megváltozik a területalapú támogatások ellenőrzése

agrarszektor.hu
A Magyar Államkincstár 2020-ban pilot jelleggel bevezetett egy műholdfelvételeken alapuló távellenőrzést, amelyet a területalapú támogatások ellenőrzése során használnak fel, vagyis a megszokott helyszíni ellenőrzés helyett távérzékeléses monitoringra kerül sor - mondta Detre Miklós, a Magyar Államkincstár Horizontális Feladatok Végrehajtásáért Felelős igazgatója az Agrárszektor 2020 Konferencián. Hozzátette, ezt egy mobilalkalmazás segítségével fogja majd elérhetővé tenni az ügyfelek részére a Kincstár. A szakember emellett arról is beszélt, hogy milyen agrártámogatásokat fizetett ki 2020-ban, illetve milyen ütemezést tervez 2021-re a Magyar Államkincstár (MÁK).

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

A világjárvány idén rengeteg kihívás elé állította a gazdaságot, beleértve a gazdálkodókat és az igazgatást is, emiatt a támogatások kifizetése is eddig nem látott akadályokba ütközött, át kellett alakítani az ügyfélkapcsolatok ellenőrzését, a meglévők mellett tucatnyi új intézkedést kellett bevezetni, és azokat sikeresen teljesíteni - hangsúlyozta Detre Miklós az Agrárszektor 2020 Konferencián. Hozzátette, mindezekkel együtt a 2019-es évet követően, amelyben minden eddigit meghaladóan 800 milliárd forint kifizetést teljesített a Magyar Államkincstár, idén november 30-ig 730 milliárd forintot sikerült elérni, ami 192 ezer ügyfélt jelent. Ezek a számok a legnagyobb volumenben az egységes kérelmekből tevődnek össze, amely 2015-ben 410 milliárd forintot jelentett, 2019-ben már 503 milliárdot, 2020-ban pedig 2020.10.16. és 2020.11.30. között már 251 milliárd forint kifizetése történt meg, ami összesen 152 ezer ügyfelet jelent. 

Detre Miklós kitért arra is, hogy az, hogy ezek a számok évről évre egyre jobban növekednek, annak köszönhető, hogy a korábbi évekhez hasonlóan a Kincstár továbbra is kiemelt hangsúlyt fektet az ellenőrzésekre, ennek megfelelően a hibák jelentős részét szankciómentesen már nyáron ki tudták küszöbölni, amelyeket így ki lehetett javítani. A MÁK az idei évben pilot jelleggel befezetett egy műholdfelvételeken alapuló távellenőrzést is, amelyet az előzetes ellenőrzések során használnak fel. Ez egy úgynevezett paradigmaváltás a területalapú támogatások ellenőrzésében, hiszen a megszokott mintavételes helyszíni ellenőrzés helyett távérzékeléses monitoring történik. Ez az igényelt területek 100 százalékára kiterjedő ellenőrzést jelent, kétes esetekben pedig először kommunikációra kerül sor a gazdákkal, és csak végső esetben van klasszikus ellenőrzés. Ez a távérzékelés egyrészt a növényi kultúrákat, másrészt a táblák elhelyezkedését tudja ellenőrizni. A Kincstár terve, hogy ezt az új típusú ellenőrzési rendszert egy mobilalkalmazás segítségével teszi majd elérhetővé és támogathatóvá az ügyfelek részére. 

Detre Miklós (Forrás: Stiller Ákos)

Az igazgató az egységes kérelmekkel kapcsolatban elmondta, nemcsak az éves kifizetések teljesítése a rendkívül fontos, de legalább ennyire jelentős az is, hogy minél nagyobb mértékű előlegfizetés segítse a gazdálkodókat már az őszi időszakban is. A kifizető ügynökség erre kifejezetten nagy hangsúlyt fektet, 2020-ban minden eddiginél nagyobb, 250 milliárd forint értékben történt előlegfizetés a gazdák felé november 30-ig. 

A Vidékfejlesztési Program egy 1300 milliárd forintos kerettel rendelkező operatív program, ahol a megvalósulás és az ezt követő igénylések dinamikája határozza meg a kifizetéseket. A program során majdnem 43 ezer kérelmet nyújtottak be, amelyből több mint 22 ezer darab támogatói okirat keletkezett. A teljes programozási időszak alatt eddig 23 600 kérelem kifizetése történt meg 324,3 milliárd forint összegben, ebből csak a 2020. évben 127 milliárd forint kifizetésére került sor. Detre Miklós közölte, a pandémiás időszak felgyorsította a beruházási támogatások, illetve a Vidékfejlesztési Program esetén a meglévő források felhasználási igényét, ezért öt új jogcím került meghirdetésre, az állattartó telepek fejlesztésének támogatása, a kertészeti üzemek korszerűsítése, a helyi piacok fejlesztése, a baromfi- és sertéstelepek járványügyi rendszereinek fejlesztése, illetve a csemetekertek gépbeszerzési támogatása. 

A Nemzeti Élelmiszergazdasági Válságkezelő Programot a koronavírus-járvány megjelenésével a nehéz gazdasági helyzetbe került agrárvállalkozások és élelmiszer-feldolgozást végző vállalkozások részére hirdette meg a minisztérum - tájékoztatott a szakember. Hozzátette, 13 jogcímben pályázhattak átmeneti támogatásra a következő tevékenységet végző vállalkozások: elsődleges mezőgazdasági termelés, élelmiszer-feldolgozás, erdőgazdálkodás, halgazdálkodás és vadgazdálkodás. A meghirdetett 13 átmeneti válságkezelési támogatásra körülbelül 35 700 kérelem érkezett 22,9 milliárd forint igényelt összeggel, amelyek alapján november utolsó hetéig 35 100 kérelemre 21,4 milliárd forint támogatási igényt hagyott jóvá a Kincstár. A Bizottság meghosszabbította a válságkezelési programok végrehajtásának lehetőségét 2021. június 30-ig - tudatta Detre Milklós.  

 A Portfolio Agrárszektor 2020 konferenciáról eddig megjelent cikkeink:


NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?